×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : دوشنبه, ۱۱ مهر , ۱۴۰۱
پایتخت جهانی کتاب به مکزیک رفت/ گوادالاخارا با کتاب‌دوستان ۲۰۲۲

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از افه، گوادالاخارا شهری در مکزیک به عنوان پایتخت جهانی کتاب در سال ۲۰۲۲ انتخاب شد.
مدیر کل یونسکو این خبر را اعلام کرده است. وی گفته این شهر برای برنامه جامعی که در زمینه سیاست‌هایش در استفاده از کتاب برای ایجاد تحولات اجتماعی دارد و از آنجا که مبارزه با خشونت و فرهنگ‌سازی برای صلح را از طریق کتاب دنبال می‌کند، این عنوان را از آن خود کرده است.
برنامه پیشنهادی گوادالاخارا در این زمینه بر سه محور استراتژیک تمرکز دارد. در این برنامه از یک سو بازیابی فضاهای عمومی از طریق ایجاد برنامه‌ها و فعالیت‌هایی در زمینه کتاب‌خوانی عمومی در پارک‌ها و دیگر مکان‌های در دسترس عموم دنبال می‌شود و از سوی دیگر پیوند اجتماعی و انسجام به ویژه از طریق ایجاد کارگاه‌هایی برای کودکان به منظور تقویت خواندن و نوشتن دنبال می‌شود. سومین راهکار مورد نظر این شهر تقویت هویت همسایگی با استفاده از ارتباط بین نسل‌ها، قصه گویی و شعرخوانی خیابانی است.
این شهر همچنین از دارایی‌های فرهنگی خود برای کنترل و پیشگیری از خشونت استفاده می‌کند. کتاب‌خانه‌ها، اتاق‌های کتاب‌خوانی، کتاب‌فروشی‌ها، ناشران مستقل و نمایشگاه مشهور بین‌المللی کتاب گوادالاخارا از دیگر ابزار دستیابی به این هدف هستند.
به گفته یونسکو این منابع برای پیشبرد اهداف حقوق بشری، برابری جنسیتی و ترویج فرهنگ صلح و نوع‌دوستی در بین مردم به کار گرفته می‌شوند و مسئولان از توانایی‌های بالای کتاب برای کمک به ایجاد تحولات اجتماعی بهره می‌گیرند.
برگزاری برنامه‌های ادبی با همکاری نویسندگان آمریکای لاتین، یک پروژه هنری درباره برج بابل، رویدادهایی در ارتباط با تئاتر و موسیقی برای دسترسی به ادبیات و استفاده از رادیوهای محلی برای شعرخوانی از دیگر تلاش‌های گوادالاخارا بوده که این موفقیت را برایش به ارمغان آورده است.
این شهر از ۲۳ آوریل ۲۰۲۲ و در روز جهانی کتاب و حق کپی‌رایت این عنوان را به دست می‌اورد و یک سال مرکزی برای کتاب‌دوستان جهان خواهد بود.
یونسکو از سال ۲۰۰۰ عنوان پایتخت جهانی کتاب را به شهرهایی که مشوق کتاب‌خوانی و بهره گرفتن از آن برای ایجاد تحولات اجتماعی باشند داده است. امسال کوالالامپور مالزی این عنوان را دارد و سال آینده قرار است تفلیس پایتخت جهانی کتاب ۲۰۲۱ باشد.
از سال ۲۰۰۱ به ترتیب مادرید، اسکندریه، دهلی نو، آنورس، مونترال، تورین، بوگوتا، آمستردام، بیروت، لوبلیانا، بوینس آیرس، ایروان، بانکوک، بندر هارکوت، اینچئون، ورسلاو، کوناکری، آتن و شارجه این عنوان را کسب کرده‌اند.
پذیرش برنامه‌های شهر گوادالاخار از سوی کمیته مشورتی متشکل از نمایندگان انجمن بین‌المللی ناشران(IPA) ، فدراسیون بین‌المللی انجمن‌های کتابخانه‌ای (IFLA) ، مجمع بین‌المللی نویسندگان (IFA) و یونسکو، این شهر را به عنوان پایتخت جهانی کتاب سال ۲۰۲۲ معرفی کرد.
نمایشگاه بین‌المللی کتاب گوادالاخارا سال ۲۰۱۹ میزبان هند به عنوان کشور مهمان بود و امسال با توجه به شیوع کرونا به صورت مجازی برگزار می‌شود.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

-----
----------------