×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : سه شنبه, ۱۵ آذر , ۱۴۰۱
استقبال مردم از پرداخت وام‌ بانکی بر پایه اعتبارسنجی

به گزارش خبرنگار ابیِنا، وام دهی بر مبنای اعتبارسنجی، روشی است که بر اساس آن میزان اعتبار مشتریان و توانایی آن‌ها در بازپرداخت بدهی مورد بررسی قرار می‌گیرد. بر این اساس بانک‌ها پیش از آنکه به تخصیص اعتبار به مشتریان خود بپردازند، پیشینۀ اعتباری آنها را مورد بررسی قرار می‌دهند. چراکه در واقع با استفاده از این روش بانک اندازه توانایی متقاضی وام را نسبت به تعهدات مالی او مورد سنجش قرار می‌دهد و در این صورت است که تصمیم می‌گیرد اعتباری متناسب با رفتار مشتری و میزان توانایی‌اش در بازپرداخت بدهی با بهره‌ای مشخص تخصیص دهد.
میزان اعتبار تخصیص یافته به مشتریان نیز بر اساس گزارش اعتباری است که بانک پس از اعتبارسنجی مشتریان حقیقی و حقوقی ارائه می‌دهد. در گزارش اعتباری شاخص‌های مختلفی همچون رفتار مشتری در بازپرداخت اقساط، توانایی مسجل شده او در پرداخت، سایر اطلاعات مشتری، نوع تسهیلات درخواستی و بدهی‌های جاری او مورد بررسی قرار می‌گیرد. 
علی رضایی، عضو کمیسیون اقتصادی  و نماینده مردم کنگاور در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار ایبِنا ارزیابی خود از وام دهی بر مبنای اعتبارسنجی را چنین مطرح کرد: واقعیت این است که مردم از نظام بانکی برای دریافت تسهیلات نارضایتی‌هایی دارند و این مشکل در بحث ضمانت خود را بیشتر نشان داده است، برهمین اساس آقای رئیس جمهور از رئیس کل بانک مرکزی و وزیر اقتصاد و دارایی خواست که پرداخت تسهیلات براساس اعتبار شخص مورد توجه قرار گیرد.
وی در این خصوص اظهار داشت: اعتبار شخص به این معنا است که بدهکار بانکی نباشد و مشکل ضمانت تا قبل از دریافت تسهیلات نداشته باشد، با همان حساب اعتباری خود یعنی چنانچه کارمند یا بازاری یا بازنشسته باشد تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان بدون ضامن تسهیلات بگیرد.
این عضو کمیسیون اقتصادی در ادامه تاکید کرد: مردم زمانی که مشاهده می‌کنند که برخی تسهیلات میلیاردی دریافت کرده‌اند و از طرفی گروهی تا سقف ۵۰ میلیون وام را به سختی دریافت می‌کنند، این یک نوع تبعیض ناروا است، برای کنار گذاشتن این تبعیض و اجرای عدالت در بین مردم آقای رئیس جمهور در راس و سپس وزیر اقتصاد و رئیس کل بانک مرکزی به این جمع بندی رسیده‌اند که تسهیلات تا ۱۰۰ میلیون تومان در واقع بدون ضمانت پرداخت شود. 
نماینده مردم کنگاور در مجلس شورای اسلامی درخصوص کاهش معوقات بانکی با اجرایی کردن طرح اعتبارسنجی چنین توضیح داد: عملیاتی شدن اعتبارسنجی یعنی مردم  بدون در نظر گرفتن ضامن مشکلات کسب و کار خود را برطرف خواهند ساخت. کسانی که در شهرهای کوچک برفرض مشکلاتی مانند مستاجری و … دارند شاید از این طریق مسائل شان برطرف شود. بحث اعتبار سنجی برای مرددم تصمیم خوبی است و پیام های ارسال شده از مردم نشان از استقبال آنان دارد.

-----
----------------