×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : سه شنبه, ۷ آذر , ۱۴۰۲
تنها ۳ ماه آب ذخیره شده در پشت سد باقی مانده است

به گزارش رویداد جدید به نقل از صداوسیما، سیدرضا مرتضوی، استاندار اصفهان شامگاه پنجشنبه در گفت‌وگوی ویژه تلویزیونی ضمن تبریک هفته بسیج در خصوص مشکل کمبود آب زایند رود اظهار داشت: اگر حجم سد از مقداری کم‌تر شود باعث رشد برخی آلودگی‌ها می‌شود؛ این عدد حداقل، بین ۴۵ تا ۷۰ میلیون متر مکعب است و اگر این مقدار را از حجم فعلی کم کنیم، حدود ۱۱۳ میلیون متر مکعب آب پشت سد داریم یعنی برای حدود ۳ ماه آب پشت سد داریم.

ذخیره سد زاینده‌رود، ۱۶۸ میلیون متر مکعب است

مرتضوی خاطرنشان کرد: در روزهای اخیر مردم دنبال این بودند که آب باز شود، نظرات کارشناسان در آب این است که نگرانی‌هایی مطرح است؛ در حال حاضر ذخیره سد ۱۶۸ میلیون متر مکعب از حدود ۱ میلیارد ۵۰۰ میلیون متر مکعب است؛ همچنین کارشناسان آب منطفه‌ای و وزارت نیرو بیان کردند ماهانه حدود ۳۰ میلیون متر مکعب آب مصرفی داریم.

استاندار اصفهان با بیان این نکته که مقداری از آب سد قابل استفاده نیست، توضیح داد: در لایه‌های پایینی رسوبات و لجن وجود دارد، همچنین اگر حجم سد از مقداری کم‌تر شود باعث رشد برخی آلودگی‌ها می‌شود؛ این عدد حداقل، بین ۴۵ تا ۷۰ میلیون متر مکعب است و اگر این مقدار را از حجم فعلی کم کنیم، حدود ۱۱۳ میلیون متر مکعب آب پشت سد داریم یعنی برای حدود ۳ ماه آب پشت سد داریم.

وی تأکید کرد: از حق و حقوق کشاورزان اطلاع دارم و در آن تردید ندارم اما واقعیت این است که در حال بحث کارشناسی هستیم که اگر آب باز شود، چه اتفاقی خواهد افتاد.

مرتضوی عنوان کرد: کشاورزان تقاضای ۸۰ میلیون مترمکعب آب را داشتند و اگر این اتفاق بیفتد تا دی ماه دچار مشکل خواهیم شد.

خروجی سد بیش‌تر از ورودی آن است

استاندار اصفهان یادآور شد: ورودی سد تا یک ساعت قبل، ۱۰.۹ متر مکعب بر ثانیه و خروجی ۱۲ متر مکعب بر ثانیه است؛ تا به امروز در شاخه‌های کوهرنگ ۹۴ میلی‌متر باران داشتیم و تا به الآن حدود ۸۲ میلی‌متر کاهش بارندگی نسبت به سال قبل داشتیم و دلیل کم‌تر بودن ورودی به خروجی همین است.

مرتضوی گفت: کشاورزان بیان کردند که دغدغه آب شرب را دارند اما از اینکه در سال‌های گذشته مطالبات‌شان مورد توجه قرار نگرفته ناراحت هستند.

در ۶ سال گذشته وزیر نیرو پای حرف کشاورزان اصفهان ننشسته بود

استاندار اصفهان بیان داشت: از روزهای اول ورودم به استانداری محور اصلی وقتم را برای موضوع آب گذاشته‌ام؛ کارگروه‌های متنوع این موضوع را دنبال کردم؛ در ۶ سال گذشته وزیر نیرو به اصفهان نیامده اما از ۲ هفته اول مسوولیتم به نظرم رسید از وزیر نیرو دعوت کنم تا به اصفهان بیایند و در نهایت رئیس جمهور دستور داد که وزیر نیرو به اصفهان بیاید و تمام این موارد قبل از تجمع کشاورزان بود.

وی خاطرنشان کرد: وزیر نیرو از شرق تا غرب اصفهان شرکت کرد و شب نیز جلسه‌ای طولانی مدت با کشاورزان برگزار شد و جمع‌بندی خوبی صورت گرفت و مصوباتی اعلام شد.

مرتضوی اظهار داشت: مردمی هستیم که همه برای هم جان می‌دهیم و در مشکلات به کمک هم می‌آییم؛ در اصفهان مردمی داریم که در دفاع مقدس بیش‌ترین اعزام، شهدا و جانباز را داشته‌اند؛ باید بدانیم اگر شخصی صحبتی می‌کند یا از سر هیجان است و یا تحریک‌هایی است که از سمت جریان‌های معاند شکل می‌گیرد.

وی با اشاره به اینکه در این روزها کشاورزان خود را از جریان معاند جدا کردند، توضیح داد: جلسات زیادی با کشاورزان داشتیم و چند روز گذشته توافقی بین ما و کشاورزان صورت گرفت؛ اول اینکه قرار شد کمیته‌ای ۴ گانه شکل بگیرد تا مصوبات را به‌طور مستمر دنبال کنند.

با در نظر گرفتن خط قرمز شرب، نسبت به رهاسازی آب اقدام شود

مرتضوی عنوان کرد: دوم اینکه قرار بر این شد پیگیری‌های فرا استانی را دنبال کنم و به‌صورت دوره‌ای جلسات را برگزار کنیم؛ کشاورزان دغدغه داشتند که باز کردن آب با نظر کشاورزان همراه نیست و بنا بر این شد تاریخ‌های بازگشایی آب به مسؤولان مربوطه داده شود تا با در نظر گرفتن خط قرمز شرب نسبت به رهاسازی آب اقدام شود.

استاندار اصفهان گفت: موضوع چهارم این بود، که نیاز است نگاهی کوتاه مدت هم داشته باشیم، در دوران قبل از حقابه کشاورزان به بخش‌های دیگر داده شده و نیاز است ما به ازای آن تعریفی داشته باشیم و حقابه کشاورزان را پرداخت کنیم و در سفر وزیر نیرو قرار شد تا هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان برای این بخش تخصیص داده شود؛ در این راستا قرار شد سامانه‌ای تعریف شود تا توزیع این پول را آغاز کنیم.

وی یادآور شد: یکی از موضوعات سفر وزیر تامین اعتبار سامانه دوم بود؛ از گذشته اقداماتی در این راستا آغاز شد و بخشی از آن به نتیجه رسید و قرار بر این شد وزیر نیرو برای این موضوع مبلغی را کمک کند.

مرتضوی مطرح کرد: کشاورزان به‌دنبال بودند تا ببینند می‌توانند با استفاده از پساب برای کشاورزی استفاده کنند و به این نتیجه رسیدیم نیاز به تصفیه مجدد دارد و قرار شد بر این موضوع کار شود.

دولت به‌دنبال حل مشکل آب است

استاندار اصفهان اعلام کرد: تجمعاتی که اتفاق افتاد، وقت زیادی گرفت؛ با رئیس جمهور ۳ مرتبه درخصوص بحث آب صحبت شد، رویکرد نشان می‌دهد دولت به‌دنبال حل این معضل است اما وقتی که درخصوص تجمعات گرفته می‌شود باعث جلوگیری از پیگیری‌ها می‌شود و در این راستا قرار بر این شد که چادرها جمع شود.

وی گفت: اختلافاتی در خصوص جمع کردن چادرها صورت گرفت و در مرحله آخر چند نفر چادرها را آتش زدند؛ در این مسیر مراقب باشیم اتحادمان مورد تهدید قرار نگیرد؛ ما همه برای یکدیگر جان می‌دادیم و باید بدانیم دیگران هموطنان‌مان هستند.


-----
----------------