×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : دوشنبه, ۷ خرداد , ۱۴۰۳
سهم ۶.۵ درصدی گردشگری از کل اشتغال کشور/ بخش خصوصی بی‌پناه رها شد

به گزارش رویداد جدید به نقل از مهر، غلامحسین شافعی امروز در نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران که با حضور وزیر گردشگری میراث فرهنگی برگزار شد، اظهار کرد: سالهاست که بخش گردشگری در کشور مورد بی‌مهری جدی قرار گرفته است و آنگونه که بایسته است از ظرفیت‌های موجود آن استفاده نشده و بعضا آثار تاریخی و ثبت‌شده کشور در معرض آسیب‌های جدی بوده است. توجه نکردن به میراث فرهنگی و مفاخر تاریخی آتش زدن به ثروت ملی بوده و قابل بازیابی هم نیست.

رئیس اتاق بازرگانی ایران افزود: مشکلات تحریم و همه‌گیری کرونا به مشکلات قبلی اضافه شده و بسیاری از فعالان بخش خصوصی را با تنگنا و حتی ورشکستگی مواجه ساخته است. فعالان بخش خصوصی در این حوزه بی پناه رها شده اند.

وی ادامه داد: ایران علی رغم داشتن ظرفیت های عمده در حوزه گردشگری، اما نتوانسته از این ظرفیت ها استفاده کند. بخش گردشگری سهم ۴.۲‌ درصدی از تولید ناخالص داخلی در سال ۲۰۲۰ را به خود اختصاص داده است در حللیکه این رقم برای قطر ۷.۵ و عربستان ۷ است.

شافعی گفت: سهم اشتغال بخش گردشگری از کل اشتغال ایران در سال ۲۰۲۰ مقدار ۶.۵ درصد بوده در حالی که در گرجستان ۲۱ درصد و در ترکیه ۸ درصد بوده است.

وی افزود: در شاخص رقابت پذیری سفر در سال ۲۰۱۹، وضعیت ایران بد ارزیابی شده است، به نوعی که در بین ۱۴۰ کشور در رتبه ۸۹ هستیم در حالیکه امارات و ترکیه در رتبه های ۳۳ و ۴۳ هستند.

رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: بخش گردشگری در حال حاصر پتانسیلی برای تحرک در اقتصاد است و چنانچه ظرفیت های موجود با برنامه عملیاتی و تغییر رویکردها مورد استفاده قرار گیرد، شاهد تحول در اقتصاد خواهیم بود.


-----
----------------