×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : سه شنبه, ۸ آذر , ۱۴۰۱
عبور صادرات از ۴۰ میلیارد دلار با هماهنگی سیاست‌های ارزی و تجاری دولت

غلامحسین شافعی در گفت وگو با خبرگزاری فارس درباره جزئیات سفر به عراق و نتایج حاصل از این سفر، اظهارداشت: هیات ۵۴ نفره ای از بخش خصوصی به منظور توسعه روابط اقتصادی و تجاری به عراق سفر کردند که یکی از دستاوردهای خوب این سفر امضاء تفاهم‌نامه تشکیل مرکز داوری مشترک میان ایران و عراق بود که این تفاهمنامه در راستای داوری و حل اختلافات تجار و بازرگانان دو کشور بین اتاق های بازرگانی دو کشور به امضا رسید. 

* پیگیری برقراری موافتنامه تجارت ترجیحی توسط کمیسیون مشترک ایران و عراق

وی با اشاره به ملاقات با وزیر تجارت عراق، افزود: در این جلسه موانع و مشکلات تجاری دو کشور مطرح شد و همچنین موضوع برقراری موافقتنامه تجارت ترجیحی بین دو کشور مطرح شد و مقرر شد تا در کمیسیون مشترک دو کشور این رویه پیگیری شود. 

رئیس اتاق بازرگانی ایران از ملاقات دیگری با مسئول مرزهای عراق خبر داد و گفت: در این ارتباط با مسائل بسیار زیادی روبرو هستیم، اول اینکه در زمینه زیرساخت های مرزی بین دو کشور هم از طرف ایران و هم از طرف عراق با مشکل مواجه هستیم لذا لازم است تا مشکل امکانات محدود مرزی مرتفع شود و همچنین باید مرزها با ابزارهای جدید گمرکی تجهیز شوند. 

شافعی با بیان اینکه در گمرکات مختلف عراق قوانین یکسانی وجود ندارد، گفت: گاهی اوقات در یک گمرک ممنوعیتی اعمال می شود که در گمرک دیگر این ممنوعیت اعمال نمی‌شود بنابراین دومین مساله‌ای که در دیدار با مسئول مرزهای عراق مطرح شد لزوم برقراری رویه واحد در مرزهای این کشور بود که مسئول مرزها ایجاد رویه یکسان در مرزهای کشورش را پذیرفت. 

* قول مسئولان عراق برای برقراری خط ترانزیتی در عراق 

شافعی با بیان اینکه یکی از مسائل بسیار مهم برای ایران و عراق، مساله برقراری خط ترانزیتی در عراق است، گفت: با توجه به پیوستن عراق به کنوانسیون بین المللی تیر؛ در مورد خط ترانزیتی ایران – عراق – سوریه – لبنان و مدیترانه بحث شد و مسئولان دولت عراق پذیرفتند که مقدمات انجام خط ترانزیت در عراق را برقرار کنند. 

وی با تاکید بر اینکه همچنین در رابطه با حمل یکسره بار کامیون‌ها در جلسات مسائلی مطرح شد، گفت: در حال حاضر بارهای صادراتی به عراق در مرز کامیون به کامیون می‌شود که این کار هزینه تمام شده کالای صادراتی را افزایش می‌دهد ضمن اینکه در مواردی حجم ضایعات را افزایش می‌دهد، بنابراین زمانی که کالای صادراتی به صورت یکسره به مقصد برسد تاثیراتی خوبی در صادرات خواهد داشت که در این زمینه نیز مسئولان مربوطه پذیرفتند تا در آینده نزدیک شرایط حمل یکسره بار به مقصد فراهم شود. 

 شافعی بیان داشت: بعضی از مرزهای کشور ما غیررسمی و به‌صورت بازارچه هستند و تردد مسافر و بار از این مرزها انجام نمی‌شود که در این مورد نیز تقاضا شد تا امکان تردد مسافر و کالا از این مرزهای غیر رسمی فراهم شود. 

* بررسی دلایل عدم پرداخت مطالبات شرکت های ایرانی

وی در مورد ملاقات با رئیس سرمایه‌گذاری ملی عراق و بحث و گفت وگو در این جلسه، گفت: شرکت‌های ایرانی زیادی در عراق پروژه‌هایی را آغاز کرده اند که پس از مدتی این پروژه‌ها تعطیل شده‌اند و اگرچه این شرکت‌ها طلب‌های قابل توجهی از عراق دارند اما موفق به دریافت طلب خود نشده‌اند. لذا از آنجا که این مساله می‌تواند به سرمایه‌گذاری مشترک بین دو کشور آسیب وارد کند مقرر شد تا اطلاعات دقیقی از سوی ما در این رابطه ارائه شود و با بررسی مساله این مشکل به نحوی حل شود. 

* مرکز تجارت ایرانیان در کربلا ایجاد می شود

رئیس اتاق بازرگانی ایران با اشاره به برگزاری دو جلسه دیگر در نجف و کربلا اظهار داشت: مذاکراتی در این جلسات انجام شد و جلسات مفیدی بود که در این جلسات مقرر شد تا مرکز تجاری ایرانیان در کربلا توسط ایرانیان ایجاد شود و تقریبا ایجاد این مرکز نیز قطعی شده است و شرکت ها در این رابطه با یکدیگر قرارهایی را گذاشتند. 

* تجارت ۲۰ میلیارد دلاری ایران و عراق محقق می شود

وی در پاسخ به این سوال که با توجه به ظرفیت بالای ایران برای صادرات به عراق، آیا توافقات اخیر بر روند تسریع در دست یافتن به تجارت ۲۰ میلیارد دلاری به عراق  موثر است، گفت: با توجه به عزم دولت سیزدهم برای توسعه روابط تجاری با کشورهای همسایه، فکر می کنیم تجارت ۲۰ میلیارد دلاری به عراق در این دولت محقق می‌شود. 

* اقدامات دولت سیزدهم در توسعه روابط تجاری ایران با ترکمنستان و تاجیکستان

شافعی افزود: سال ها بود که مشکلات جدی در تجارت با ترکمنستان و تاجیکستان داشتیم و حتی ترکمنستان برخی تجار ما را دیپورت کرد اما با سفر رئیس جمهور به تاجیکستان، مشکلات حل شده و حجم تجارت ایران با تاجیکستان بسیار سریع افزایش یافته است. 

وی گفت: در مورد ترکمنستان نیز همینطور است، در حال حاضر مرزهای ترکمنستان در رابطه با نقل و انتقال کالا بسیار فعال شده است و مشکلات گذشته از بین رفته است و از آنجا که دولت نیز به مساله توسعه روابط اقتصادی و تجاری با همسایگان بسیار توجه می کند و اقداماتی را به این منظور انجام داده است، می توان امیدوار بود که در توسعه روابط تجاری به‌طور کلی و توسعه روابط تجاری با عراق مواجه شویم. 

* تلاش دولت برای رفع موانع صادراتی 

رئیس اتاق بازرگانی ایران در مورد دستاوردهای دولت سیزدهم در بحث تجارت خارجی و اقدامات دولت در رابطه با تسهیل تجارت و رفع موانع تجاری بیان داشت: در سه – چهار سال اخیر با توجه به بخشنامه‌ها و آیین نامه‌ها، صادرکنندگان ما با مشکلات بسیاری مواجه بودند لذا دولت جدید به محض اینکه کار خود را آغاز کرد تغییراتی را در بخشنامه های و آیین نامه‌های مخل صادرات از جمله رفع تعهد ارزی صادرکنندگان  ایجاد کرد و برخی از مشکلات را در زمینه موانع صادراتی حل کرد. 

وی گفت: با اقداماتی که دولت سیزدهم در زمینه رفع موانع تجاری و صادراتی انجام داده است می‌توان گفت که حدود ۶۰ درصد از مشکلات برطرف شده است چنانچه در ماه‌های گذشته شاهد افزایش صادرات بوده‌ایم. 

* اقدامات دولت برای عبور صادرات از ۴۰ میلیارد دلار

شافعی در پاسخ به اینکه آیا اقدامات دولت سیزدهم در افزایش صادرات و عبور صادرات از مرز ۴۰ میلیارد دلار موثر بوده است، گفت: در ارتباط با تجارت خارجی اقداماتی که از سوی دولت تاکنون انجام شده است بسیار رضایت بخش است.

* ارزیابی مثبت فعالان اقتصادی از اقدامات دولت در بخش تجارت خارجی

رئیس اتاق بازرگانی ایران در پاسخ به این سوال که کمتر از ۶ ماه از عمر دولت سیزدهم می گذرد، آیا اقدامات این دولت در توسعه روند صادرات موثر بوده است، گفت: بله، زمان زیادی از آغاز به کار دولت سیزدهم نگذشته است اما در این مدت تحولاتی در تجارت خارجی در زمینه سیاست‌های ارزی و سیاست‌های تجاری انجام شده که از نظر فعالان اقتصادی بسیار مثبت ارزیابی می شود و اگر این وضعیت به همین روند ادامه یابد در آینده در خصوص تجارت خارجی وضعیت بهتری خواهیم داشت. 

شافعی گفت: نقش دولت سیزدهم در بخش تجارت خارجی در عبور صادرات از مرز ۴۰ میلیارد محسوس بوده و هماهنگی سیاست‌های تجاری و ارزی دولت در این مساله تاثیرگذار بوده است. 

وی افزود: عبور صادرات کشور از مرز ۴۰ میلیارد دلار بسیار امیدوار کننده است و اقدامات دولت در رفع موانع صادراتی و بخشنامه های مخل صادراتی فعالان اقتصادی را امیدوار می کند تا با آسودگی خاطر بتوانند برای صادرات به کشورهای همسایه سرمایه گذاری کنند. 

وی در رابطه با لزوم برقراری موافقتنامه‌های تجارت ترجیحی و آزاد با همسایگان گفت: اصولا ما جزء کشورهایی هستیم که کمترین موافقتنامه ها تجارت ترجیحی و آزاد را با همسایگان داریم، لذا دولت باید به این مسئله توجه کند و با توجه به اینکه عراق یکی از مقاصد بسیار مطمئن و با ظرفیت خوب برای صادرات کالاهای ایرانی به شمار می رود اگر دولت در کمیسیون مشترک ایران و عراق نسبت به انعقاد موافقتنامه تجارت ترجیحی و آزاد اقدام کند، می توانیم در یکی دو سال آینده صادرات را به این کشور به دو برابر افزایش دهیم. 

* توسعه روابط تجاری پیرو عضویت در سازمان همکاری‌های شانگهای

رئیس اتاق بازرگانی ایران با اشاره به عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای، گفت: عضویت ما در سازمان همکاری های شانگهای ظرفیت جدیدی را در مساله روابط تجاری ما ایجاد می کند و بسیار در توسعه روابط تجاری ایران موثر است. 

وی همچنین با اشاره به پیوستن ایران به اتحادیه اقتصادی اوراسیا بیان داشت: پیوستن به این اتحادیه اقتصادی می‌تواند فرصت‌های تجاری جدیدی را برای تجارت خارجی کشور به همراه داشته باشد و اگر سیاست‌های تجاری دولت سیزدهم همچنان ادامه یابد می‌توان امیدوار بود که در آینده نزدیک تجارت خارجی ما دو برابر میزان فعلی و یا حداقل به نزدیک دو برابر میزان فعلی افزایش یابد. 

-----
----------------