×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : شنبه, ۲ تیر , ۱۴۰۳
عرضه مناسب در بازار اوراق مسکن

 به گزارش رویداد جدید به نقل از پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، با تدابیر صورت گرفته به منظور حفظ آرامش در بازار معاملات اوراق و کنترل سطح قیمت ها در این بازار، با هدف رفاه حال مشتریان بانک مسکن و متقاضیان دریافت تسهیلات از این طریق، هم اکنون حجم مناسبی از اوراق در دسترس متقاضیان قرار دارد.

بنابر اعلام مسوولان و مدیران مربوطه در بانک مسکن هیچ گونه کمبودی از بابت عرضه اوراق گواهی حق تقدم تسهیلات وجود ندارد و حجم عرضه اوراق برای استفاده متقاضیان به منظور دسترسی به تسهیلات مسکن اعم از تسهیلات خرید، ساخت وجعاله واحدهای مسکونی مناسب است.

همین موضوع مانع از جهش قیمت اوراق تسهیلات مسکن همزمان با افزایش دو برابری سقف تسهیلات و افزایش قابل توجه تقاضا برای دریافت تسهیلات مسکن از سوی متقاضیان شده است.

این در حالی است که در دوره های قبلی، همزمان با افزایش سقف تسهیلات، قیمت اوراق با رشدی محسوس همراه می شد؛ اما با تدابیر در نظر گرفته شده در دوره فعلی مدیریتی بانک مسکن، قیمت اوراق تسهیلات مسکن به دلیل عرضه قابل توجه و مناسب اوراق، در سطح مطلوب قرار دارد و با رشد قابل توجه همراه نشده است.

در برخی از دوره های گذشته، همزمان با افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن، قیمت اوراق در برخی از روزها تا مرز ۱۰۰ هزار تومان نیز پیشروی کرد وحتی در برخی از روزها از مرز ۱۰۰ هزار تومان به ازای هر فقره عبور کرد؛ اما هم اکنون و طی روزهای اخیر قیمت هر فقره اوراق ۵۰۰ هزار تومانی تسهیلات مسکن در کانال ۷۰ هزار تومان و ابتدای کانال ۸۰ هزار تومان در نوسان بوده و از این سطح فراتر نرفته است.

این در حالی است که به دلیل افزایش دو برابری سقف تسهیلات خرید مسکن، تقاضا برای خرید اوراق به منظور دسترسی به تسهیلات در همه شهرهای کشور به میزان چشمگیری افزایش یافته است که عرضه حجم مناسب اوراق و عدم کمبود در این زمینه موجب شده است قیمت اوراق در سطح معقول باقی بماند.

اوراق گواهی حق تقدم تسهیلات مسکن به پشتوانه مانده حساب و موجودی حساب صندوق پس انداز ممتاز بانک مسکن منتشر می شود. در واقع پشتوانه صدور اوراق ، اعتماد مشتریان بانک مسکن در راستای سپرده گذاری در این حساب و در این بانک است. هم اکنون به واسطه سطح مطلوب مانده موجودی در حساب این صندوق به پشتوانه اعتماد مشتریان به بانک مسکن، حجم مناسبی از اوراق تسهیلات منتشر و به بازار عرضه می شود. از این رو به رغم افزایش چشمگیر تقاضا از سوی متقاضیان مسکن به منظور خرید اوراق و دریافت تسهیلات ، به واسطه عرضه متناسب با حجم تقاضای خرید اوراق، قیمت اوراق نیز در محدوده مناسب و مطلوب قرار گرفته است.

بنابراین متقاضیان اوراق تسهیلات مسکن که قصد دارند طی هفته ها و ماه های آینده به بازار مسکن ورود کرده و با استفاده از تسهیلات اقدام به خرید ملک کنند، نگرانی ای از بابت تغییرات شدید قیمت و کمبود احتمالی عرضه اوراق نخواهند داشت.


-----
----------------