×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : سه شنبه, ۴ اردیبهشت , ۱۴۰۳
عضویت ارمنستان در اوراسیا فرصتی برای تجارت با این کشور/ تعمیق روابط اقتصادی با سرمایه‌گذاری مشترک

 به گزارش رویداد جدید به نقل از شاتا، «سیدرضا فاطمی امین» در خصوص سفر به ارمنستان و دستاوردهای این سفر افزود: توسعه روابط با همسایگان یکی از اولویت­‌های ما در دولت است که در چند ماهه اخیر با سفر به عمان، قطر، سوریه، امارات و اکنون به ارمنستان، پیگیری و اجرایی شد.

وی با اشاره به عضویت ارمنستان در اتحادیه اوراسیا، تصریح کرد: ما نیز در چند ساله گذشته گفت­‌وگوهای خوبی را با این اتحادیه آغاز کرده‌ایم، عضویت ارمنستان در اوراسیا و همسایگی با ما از فرصت‌ه­ای تجارت با این کشور محسوب می‌شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت، اقتصاد دو کشور ایران و ارمنستان را مکمل یکدیگر دانست و گفت: ما می‌توانیم در بسیاری از فناوری­‌ها و صنایع به این کشور کمک کنیم و در بسیاری از زمینه­‌های دیگر از ارمنستان کمک بگیریم.

فاطمی امین، تعمیق روابط اقتصادی را از اهداف این سفر توصیف کرد و ادامه داد: به طور معمول، روابط اقتصادی با تجارت آغاز شده و کالاهایی صادر یا وارد می‌شود، اما تعمیق روابط اقتصادی با سرمایه‌گذاری مشترک صورت می‌پذیرد

تولید محصولات ایرانی در ارمنستان و صادرات به سایر کشورها

وی در خصوص تعمیق سطح روابط اضافه کرد: شرکت­‌های ایرانی فعال در حوزهایی از جمله صنایع غذایی و لوازم خانگی به بلوغ رسیده‌­اند و باید از مرزهای کشور خارج شوند. اکنون، این شرکت‌ها می‌توانند در ارمنستان سرمایه‌گذاری کرده و پایگاهی برای تولید در این کشور و صادرات به سایر کشورها به وجود آورند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در این خصوص اضافه کرد: وقتی در یک کشور پایگاهی برای تولید دایر می‌کنیم، یعنی فناوری، مواد اولیه و قطعات را صادر می‌کنیم که این نوع صادرات بسیار ارزشمند و مستحکم است.

فاطمی امین اضافه کرد: شرکت ‌های ارمنستانی نیز می‌توانند به همین­ گونه در ایران فعالیت کنند و در این راستا در این سفر گفت­ وگوهایی را با وزرا و مقامات ارمنی خواهیم داشت.

وی همچنین گفت: گروهی از فعالان اقتصادی نیز در این سفر همراه ما هستند تا روابط لازم میان کسب­ وکارهای دو کشور شکل بگیرد.