×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : دوشنبه, ۷ خرداد , ۱۴۰۳
عملکرد تسهیلاتی بانک کشاورزی ۶۰ درصد رشد کرد

روح‌الله خدارحمی، مدیرعامل بانک کشاورزی در گفت‌وگو با خبرنگار ابیِنا درباره میزان تسهیلات پرداخت شده در۶ ماه ابتدایی سال ۱۴۰۰ گفت: دراین مدت با تجهیز منابع خوبی که در سطح شبکه بانک انجام شد، حمایت مالی وسیع‌تری نسبت به سال گذشته از بخش کشاورزی صورت گرفت.

وی درادامه تاکید کرد: تسهیلات پرداختی بانک در شش ماهه اول سال جاری حدود ۴۵۰ هزارمیلیارد ریال بود که درمقایسه با عملکرد سال گذشته بیش از ۶۰ درصد افزایش داشته است، بانک کشاورزی موفق شد تا حدود زیادی افرایش قیمت‌ها و هزینه‌هایی که دربخش کشاورزی اتفاق افتاده را جبران کرده و حمایت وسیع‌تری از کشاورزان و فعالان دراین بخش به مانند سال گذشته انجام دهد.

مدیرعامل بانک کشاورزی درباره چند نمونه از پرداخت‌های مهم در بخش کشاورزی اظهار داشت: یکی ازکارهایی که دو یا سه سال است با کمک وزارت جهاد کشاورزی انجام می‌گیرد، تهیه بذرگواهی شده برای کشاورزان است. اکنون در آستانه آغاز فصل جدید زراعی قرار داریم، بنابراین طبق برنامه‌ وزارت جهاد کشاورزی نسبت به سال گذشته بیش از سه برابر کل سال ۹۹ برای تهیه بذر گواهی شده تسهیلات پرداخت کرده که ارزش آن نزدیک به ۲۵۰۰ میلیارد تومان است. از آنجا که قیمت بذر و گندم نسبت به سال ۹۹ دو برابر شده، بنابراین نیاز کشاورزان به نقدینگی بیشتر است، برهمین اساس نقدینگی مورد اشاره برای آن‌ها تامین شد و هیچ نگرانی بابت تامین بذر گواهی شده برای غلات به خصوص گندم وجود ندارد. 

خدارحمی دراین رابطه اضافه کرد: مکانیزاسیون یکی از اولویت‌های بخش کشاورزی به حساب می‌آید و از عوامل مهم برای تولید رشد پایدار است، پس برای کل سال ۳ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی پرداخت تسهیلات درنظر گرفته شدکه  ۲۵۰۰ میلیارد تومان آن در ۶ ماهه ابتدای سال جاری مورد پرداخت قرار گرفت. 

وی در خصوص تامین سرمایه درگردش و دیگر پرداخت‌ها نیز چنین توضیح داد: پرداخت‌های خوبی در رابطه با تامین سرمایه درگردش صورت گرفته است که افتتاح گلخانه‌های مربوط به این حوزه از جمله نتایج آن خواهد بود که آثار این موارد را مردم خواهند دید. 

نرخ معوقات زیر ۱۰ درصد است

مدیرعامل بانک کشاورزی درباره وضعیت وصول معوقات نیز در ابتدا پرداخت‌ها را مورد توجه قرار داد و تصریح کرد: بخش کشاورزی نسبت سایر بخش‌ها و فعالیت‌ها بیشتر با مخاطرات طبیعی مانند خشکسالی، سرمازدگی و امثال این موارد روبرو است و همین موارد سبب می‌شود تا نرخ معوقات یا تسهیلات غیرجاری در بانک کشاورزی بالاتر باشد، البته با تلاشی که صورت گرفت و رفتار خوب کشاورزان کشور این نرخ به زیر ۱۰ درصد رسانده شد و خوشبختانه این موفقیت به دست آمد که در حوزه ریالی نرخ تسهیلات غیرجاری به حدود ۸ درصد کاهش یابد. به این ترتیب اکثر کشاورزان کشور به موقع قسط‌های تسهیلات خود را بازپرداخت خواهند کرد.

خدارحمی در ادامه یادآور شد: مصوباتی برای امهال تسهیلات کشاورزان وجود دارد که در شعب به خوبی اجرا می‌شود و اکنون نیز بند”خ” ماده ۳۳ قانون برنامه ششم در حال اجرا است که براساس آن اصل بدهی کشاورزانی که خسارات طبیعی به آن‌ها وارد شده با بخشودگی سود و کارمزد به مدت سه سال تمدید خواهد شد.


-----
----------------