×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : شنبه, ۱ اردیبهشت , ۱۴۰۳
فقط مناطق آزاد اقتصادی مورد تایید گمرک از مالیات معاف هستند

«محمدرضا پور ابراهیمی داورانی» روز یکشنبه درباره نحوه اخذ مالیات بر ارزش افزوده از مناطق آزاد تجاری و اقتصادی به خبرنگاران گفت: نحوه اخذ مالیات در این بخش در لایحه بودجه و هم در مصوبه کمیسیون تلفیق مد نظر قرار گرفته که بر اساس آن اخذ مالیات بر ارزش افزوده از مناطق آزاد تجاری کشور به صورت فراگیر اعمال شود.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: البته پیش از این مقررات و ضوابط خاصی در قانون مالیات بر ارزش افزوده که حدود ۴ سال در کمیسیون اقتصادی دوره قبل و دوره فعلی روی آن کار شد تدوین کردیم که پس از تأیید شورای نگهبان در ۱۳ دی ماه امسال اجرایی شد.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس با بیان این که تلقی  معافیت همه مناطق آزاد از مالیات بر ارزش افزوده درست نیست، توضیح داد: بر اساس این مصوبه، فقط مناطق آزاد اقتصادی که محصور بودن آن به تایید گمرگ جمهوری اسلامی رسیده و خارج از نقاط جمعیتی باشد و مناطقی که تراز تجاری آنها مثبت است، از ظرفیت معافیت مالیات بر ارزش افزوده استفاده می کنند و سایر مناطق از این معافیت، مستثنی خواهند بود و اخذ مالیات بر ارزش افزوده از آنها اجرا می شود.

پورابراهیمی با اشاره به مصوبه امروز مجلس نیز یادآور شد: در این مصوبه نمایندگان با حذف بند الحاقی تبصره ۶ قانون بودجه ۱۴۰۰ موافقت کرده و به قانون مادر برگشتیم؛ به این معنا که اخذ مالیات بر ارزش افزوده از مناطق آزاد تجاری بر اساس قانون مصوب مجلس اجرا می شود که مناطقی که ویژگی های مرتبط با استفاده از ظرفیت معافیت مالیات بر ارزش افزوده دارند از آن استفاده می کنند، در غیر این صورت مشمول پرداخت مالیات هستند.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس خاطرنشان کرد: قانون مالیات بر ارزش افزوده در مناطق آزاد جاری و ساری خواهد بود و پیشنهاد مصوبه کمیسیون تلفیق برای مناطقی که شامل این قانون نشوند، اتفاق نمی افتد.