×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : چهارشنبه, ۲۹ فروردین , ۱۴۰۳
“معدن”، پتانسیل رشد شاخص بهره وری با خلق ارزش افزوده را دارد

به گزارش رویداد جدید به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو)، میرسامان پیشوایی، رئیس سازمان ملی بهره وری امروز در مراسم هشتمین جایزه ملی بهره وری معدن و صنایع معدنی ضمن اشاره به میانگین رشد مثبت بهره وری بخش معدن در ۱۰ سال اخیر گفت: بخش معدن پتانسیل لازم برای رشد شاخص بهره وری از طریق خلق ارزش افزوده بیشتر و تکمیل زنجیره ارزش را دارد.
وی افزود: این در حالی است که میانگین رشد این شاخص در بخش های دیگر(به جز کشاورزی) منفی به ثبت رسیده است. بنابراین ۲ حوزه معدن و کشاورزی توانسته اند تا حدودی کاهش نرخ رشد بهره وری در سایر بخش ها را جبران کنند.
پیشوایی تاکید کرد: تشکیل نرخ سرمایه ثابت از موضوعات راهبردی حوزه صنعت و معدن است. با این حال، متوسط روند شاخص نرخ تشکیل سرمایه خالص در بخش معدن منفی است که باید در سیاست گذاری حوزه معدن مد نظر قرارگیرد. وی ادامه داد: اگر در ماشین آلات معدنی سرمایه گذاری نشود قطعا اثرات آن در سال های پیش رو این حوزه را تحت تاثیر قرار خواهد داد. بنابراین شاید یکی از سیاست های جدی ۲ سال آینده این است که نرخ تشکیل سرمایه ثابت در ماشین آلات معدنی مورد توجه قرارگیرد.
وی یادآور شد: از آنجا که موضوع بهره وری فرآیند بسیار مهم است، ضمن حرکت به سمت تکمیل زنجیره ارزش باید در حوزه بهره وری فرآیند نیز اقدامات لازم را انجام دهیم و رقابت پذیری خود را در سطح جهانی حفظ کنیم.
رئیس سازمان ملی بهره وری ضمن اعلام اینکه نوآوری مهمترین محرک بهره وری است، اظهار کرد: اهمیت به نوآوری نیز باید مورد توجه قرار گیرد. چرا که برای داشتن ارزش افزوده بالاتر باید ریسک هزینه در نوآوری را نیز در نظر گرفت.
در این مراسم پرویزی علوی عضو کمیته علمی همایش نیز ضمن ارائه گزارش فرآیند ارزیابی جایزه اعلام کرد:۱۰۷ ارزیاب شامل ۵۴ ارزیاب ارشد اول و دوم۳۱ ارزیاب و ۲۲ مشاهده گر در فرآیند ارزیابی شرکت ها همکاری کرده اند و هر فرد ارزیاب ۵۰ نفر ساعت برای ارزیابی زمان اختصاص داده است.
وی با اشاره به ذی نفعان جایزه بهره وری گفت: نیاز به مدل نوین جایزه بهره وری معادن و صنایع معدنی داریم. با تلاش ها و برنامه ریزی های صورت گرفته، امیدواریم در سال ۱۴۰۲ ارزیابی بر اساس مدل جدید انجام شود.
علوی ادامه داد: برگزاری دوره های آنلاین آشنایی با مفاهیم بنیادین، آشنایی با مدل جایزه، آشنایی با منطق رادار و آشنایی با روش های خودارزیابی برای ۱۸۰ نفر و با مشارکت ۴۵ شرکت صورت گرفته است.
وی افزود: دوره تربیت ارزیاب مدل جایزه، جلسه آشنایی با مدل برای نمایندگان شرکت ها و انجام نظرسنجی از شرکت ها از جمله اقدامات صورت گرفته است.