×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : یکشنبه, ۲۴ تیر , ۱۴۰۳
کاهش هزینه‌های صنعت پتروشیمی با «پتروصاد»

امیر یوسفیان در این نشست که هم‌زمان با سومین نمایشگاه و همایش تخصصی ساخت داخل در صنعت پتروشیمی در کیش برگزار شد، تاکید کرد: «امروز بانک صادرات ایران علاوه بر استفاده از تمامی ظرفیت‌ها از جمله ظرفیت‌های ریالی، اعتبارات اسنادی ریالی و تعهدات، از سایر توانمندی‌های شرکت‌های ابزاری و امکانات خود در خارج از کشور در قالب طرح پتروصاد برای حمایت و کمک به صنعت پتروشیمی استفاده خواهد کرد.

وی با بیان این که تنها با توان ریالی نظام بانکی نمی‌شود همه طرح‌ها و پروژه‌ها را عملیاتی کرد، افزود: «پتروصاد با امتیازات خود از طرح‌هایی است که منافع ویژه‌ای در صرافی، انتشار اوراق یا اعتبارات اسنادی ریالی بانک صادرات ایران برای صنایع پیشران خواهد داشت و هدف از این طرح، افزایش توان بانک صادرات ایران برای کمک به تامین مالی و اجرای پروژه‌های شرکت‌ها به ویژه در صنعت پتروشیمی است.

نائب‌رئیس هیأت‌مدیره بانک صادرات ایران اظهار کرد: با توجه به تجربه استفاده از ظرفیت‌های نظام بانکی و بازار سرمایه​، لزوم کاهش هزینه بالای اجرای پروژه‌ها و نوسان نرخ ارز، نیاز است  همه توان موجود در نظام بانکی در تمامی بخش‌ها برای عملیاتی شدن صنایع بالادستی و پایین دستی پتروشیمی به کار گرفته شود.

وی با یادآوری این که اغلب شرکت‌های پتروشیمی از طرح طراوت تولید و توسعه بانک صادرات ایران بهره‌مند شده‌اند، افزود: تاکنون بیش از ۸۰ هزار میلیارد ریال در قالب طرح طراوت توسعه توسط بانک صادرات ایران در شرکت‌های زیرمجموعه گروه صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس تأمین مالی صورت گرفته است. این در حالی است که در ۱۱ ماه اخیر بانک صادرات ایران بیش از ۶۵۰ هزار میلیارد ریال اعتبارات اسنادی ریالی صادر کرده و نشان می‌دهد که بازار اعتبارات اسنادی ریالی بازار مناسبی است اما برای نیاز شرکت‌های پتروشیمی، کافی نیست بههمین دلیل بانک صادرات ایران در قالب طرح پتروصاد به دنبال استفاده از ظرفیت شعب خارج از کشور، تامین سرمایه سپهر برای انتشار اوراق، صرافی سپهر برای نگاهداری ارز و صرفه‌جویی در هزینه‌ها و بیمه سرمد برای کاهش ریسک عملیاتی پروژه‌های شرکت‌ها است.

در این نشست سعید میرزائیان، سرپرست شعب منطقه خلیج فارس بانک صادرات ایران امکانات، شرایط و مقررات جدید بانکداری در منطقه و امکانات بانک صادرات ایران برای کمک به فعالان صنعت پتروشیمی را برشمرد و برای ارائه خدمات بانکی به صادرکنندگان و واردکنندگان این صنعت اعلام آمادگی کرد.

محمد وطن‌پور، مدیرعامل شرکت تأمین ‌سرمایه سپهر نیز  با تشریح اقدامات انجام شده توسط این شرکت در انتشار انواع اوراق، سبدگردانی و خدمات متنوع مالی در بازار سرمایه گفت: تأمین سرمایه سپهر بازوی فعالیت بانک صادرات ایران در بازار سرمایه و ​آماده  تامین سرمایه شرکت‌های پتروشیمی است.

محمود رضا گشادرو، مدیرعامل صرافی سپهر نیز در توضیح ظرفیت‌های فراوان این شرکت برای حمایت از تولید، واردات و صادرات در شرکت‌های پتروشیمی، تاکید کرد: هدف ما کسب سودآوری برای بانک نیست بلکه رسالت ما کمک به زنجیره تامین و تولید در صنعت پتروشیمی است و تلاش داریم تا با تسهیل انتقال وجوه ارزی و ریالی واحد‌های اقتصادی این صنعت با کمترین هزینه، رسالت خود را انجام دهیم.

مدیرعامل بیمه سرمد نیز با بیان اینکه این شرکت با سطح توانگری مالی یک، شرکت توانمندی در پوشش ریسک فعالیت شرکت‌های پتروشیمی است، گفت: بیمه سرمد با قرار گرفتن در قالب طرح جامع پتروصاد در کنار بانک صادرات ایران و سایر شرکت‌های زیرمجموعه، سهل‌ترین شرایط را برای حمایت از صنعت پتروشیمی فراهم خواهد کرد.

یعقوب رشنوادی با اعلام آمادگی برای ارائه انواع خدمات بیمه‌ای به صنایع نفت، گاز و پتروشیمی تاکید کرد: ما نه به دنبال سود بلکه به دنبال خلق ارزش در این صنعت هستیم. بیمه در طرح پتروصاد هزینه نیست بلکه یک سرمایهگذاری است و به دنبال این هستیم تا برای بیمه‌گذاران ارزش ایجاد شود​.