×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : جمعه, ۳۱ شهریور , ۱۴۰۲
۲۷ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی در هفت ماه امسال محقق شد

مهدی صادقی نیارکی در مراسم گرامیداشت روز صنعت و معدن در آذربایجان شرقی اظهار کرد: رشد تولید از محورها و راهبردهای اصلی توسعه کشور است و بر اساس امار مرکز آمار ایران ۵.۵درصد و بر اساس اعلام بانک مرکزی ۶.۱درصد افزایش در این حوزه اعلام شده است. 

وی خاطر نشان کرد: بر اساس مصوبه ستاد اقتصادی دولت که ۴۰ روز پیش ابلاغ شده بود تا موانع صادرات برطرف شود، پنج میلیارد دلار تعهد وزارت صمت بود که محقق شده است. 

وی همچنین از انجام آمایش سرزمین در بخش صنعت، معدن و تجارت کشور خبر داد و افزود: به زودی نخبگان و تشکل های اقتصادی ۴۵۰شهرستان کشور گزارش، نظرات و ظرفیت های شهرستانی خود را در اختیار ما قرار می دهند. 

صادقی همچنین با اشاره به اولویت های دولت سیزدهم در وزارت صمت، گفت: طبق گزارش‌های آماری و پایش ۲۵ رشته فعالیت صنعتی، ۱۵ رشته دارای رشد بوده و در صنایع تولید وسایل خانگی رشد هشت درصدی وجود داشته است. 

وی با تبیین شاخص های کلان صنعتی از تداوم رشد صنعتی در سه ماه ابتدای سال جاری خبر داد و گفت: برای تداوم روند افزایشی تولید، راه اندازی واحدهای راکد و طرح های نیمه تمام با پیشرفت ۸۰ درصد و ارتقاء ظرفیت واحدهای نیمه فعال با ظرفیت پایین، در اولویت اقدامات قرار دارد.

وی با تبیین سیاست های حمایتی وزارت صمت از جامعه صنعتی کشور تصریح کرد: رشد ۴۸ درصدی ارزش صادرات در هفت ماه سال جاری نسبت به سال گذشته نوید بخش تحقق هدفگذاری افزایش حداقل ۵ میلیارد دلاری صادرات امسال نسبت به سال ۹۹ می باشد.

معاون امور صنایع وزیر صمت در ادامه با بیان اینکه وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال ۹۸ نهضت تعمیق ساخت داخل را آغاز کرده است، خاطرنشان کرد: در این طرح سهم هر استان از داخلی سازی نیاز صنایع و معادن مشخص شد که با ادامه این روند سهم آذربایجان شرقی بالغ بر ۸۰ میلیون دلار بود که خوشبختانه طی هفت ماه گذشته محقق شد.

صادقی نیارکی ادامه داد: آمایش سرزمینی کشور در بخش صنعت معدن و تجارت آماده شده و تا پایان ماه آینده ابلاغ خواهد شد.

-----
----------------