×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : دوشنبه, ۷ خرداد , ۱۴۰۳
جعفری خبر داد: بهره برداری از نخستین واحد نیروگاهی با همکاری صنایع معدنی در تابستان سال جاری/ ایمیدرو راهبری احداث ۲۴ نیروگاه برق را برعهده دارد

 به گزارش رویداد جدید به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو)، جعفری تصریح کرد: نیروگاه شهید باکری سمنان با ظرفیت ۳۸۰مگاوات و سرمایه گذاری بیش از ۱۳۰ میلیون یورویی شرکت توسعه معادن و فلزات تابستان سال جاری وارد مدار تولید خواهد شد.

به گفته وی، نیروگاه شهید باکری سمنان به عنوان نخستین واحد نیروگاهی( گازی) است که در راستای تفاهم نامه ایجاد ۱۰هزار مگاوات ظرفیت نیروگاهی که بین وزارت نیرو و وزارت صنعت، معدن و تجارت وارد مدار خواهد شد و برق آن در اختیار صنایع کشور قرار خواهد گرفت.

جعفری اظهار کرد: با توجه به نیاز، ضرورت و اهمیت تامین مطمئن برق، مستمر و پایدار بخش صنعت و معدن و تحقق اهداف توسعه ای این بخش تفاهم نامه ایجاد حداقل۱۰هزار مگاوات ظرفیت های جدید نیروگاهی از طریق احداث نیروگاه جدید و تکمیل سیکل نیروگاه های موجود توسط شرکت های صنعتی و معدنی بین وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت نیرو به امضا رسید.

معاون وزیر صنعت معدن و تجارت خاطر نشان کرد: ایمیدرو به عنوان مجری و متولی این تفاهم نامه با همکاری وزارت نیرو راهبری احداث این میزان ظرفیت نیروگاهی با تکیه به دانش بومی و نگاه به تولید داخل با سرمایه گذاری بخش دولتی و خصوصی بالغ بر۷ میلیارد دلار عهده دار است.

راهبری احداث ۲۴ نیروگاه طی ۳ سال

رئیس هیات عامل ایمیدرو اظهار کرد: صنایع بزرگ معدنی جهت احداث ۱۹ نیروگاه جدید به این تفاهم نامه پیوسته است که تاکنون قرارداد احداث حدود ۵ هزار مگاوات (۸ نیروگاه) از این ظرفیت منعقد شده و عملیات اجرایی آن شاهد پیشرفت ۳ درصدی بوده است.

وی ادامه داد: حدود هزار مگاوات ظرفیت جدید نیز (۵ نیروگاه) در حال طی مراحل الحاق به تفاهم نامه هستند به طوری که مجموع ظرفیت احداث نیروگاه به ۱۱هزار مگاوات افزایش خواهد یافت. بنابراین، ایمیدرو احداث۲۴ نیروگاه را با سرمایه گذاری شرکت های صنعتی و معدنی طی ۳ سال راهبری خواهد کرد.

جعفری یادآور شد: با توجه به دستورالعمل وزارت نیرو، احداث واحدهای نیروگاه شامل دوره پیشبرد است که طی این دوره پس از گرفتن موافقت اصولی، مجوزهای اتصال به شبکه، محیط زیست، پدافند غیرعامل، آب و تامین برق پشتیبان اخذ خواهد شد. در نهایت بر اساس این مجوزها، پروانه احداث واحد نیروگاهی صادر خواهد شد.


-----
----------------