×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : پنج شنبه, ۲۸ تیر , ۱۴۰۳
حقوق خرداد بازنشستگان از بیستم ماه طبق روال و مبلغ قبلی پرداخت می‌شود/ واریز افزایش خرداد از ۲۵ این ماه به‌صورت جداگانه

 به گزارش رویداد جدید به نقل از روابط‌عمومی سازمان تأمین‌اجتماعی، دکترمیرهاشم موسوی در برنامه صف اول شبکه خبر سیما، توضیحاتی درباره افزایش حقوق بازنشستگان سازمان تأمین‌اجتماعی ارائه و اظهار کرد: پیشنهاد سازمان تأمین اجتماعی در مورد میزان افزایش حقوق بازنشستگان بر اساس مواد ۹۶ و ۱۱۱ قانون تأمین‌اجتماعی به هیأت دولت ارائه شد. ماده ۹۶ افزایش مستمری را بر اساس هزینه‌های زندگی مورد تأکید قرار می‌دهد و ماده ۱۱۱ تأکید دارد که حداقل مستمری در هر سال نباید از حداقل دستمزد کارگری آن کمتر باشد تا سطح حداقلی معیشت با رویکرد عدالت برای بازنشستگان نیز حفظ شود.

مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی با بیان این‌که ابلاغیه هیأت‌وزیران دارای چند سطح افزایشی است، گفت: در اولین سطح، برای حداقلی‌بگیران و مستمری‌بگیران حداقلی‌بگیر و زیرحداقلی‌بگیر، ۵۷.۴ درصد افزایش در سال جدید خواهیم داشت. البته سطوح درآمدی پایین‌تر ممکن است افزایش بیشتری هم داشته باشند و میزان افزایش آنها حتی بیش‌از ۵۷.۴ درصد باشد، زیرا در مصوبه دولت قید شده است که حداقل مستمری پس از اعمال افزایش سالانه نباید از عدد پنج میلیون و ۵۸۰ هزار تومان کمتر باشد. به این ترتیب هر چه‌قدر دریافتی فرد بازنشسته کمتر باشد، میزان افزایش بیشتر خواهد بود و ممکن است افزایش در برخی افراد، بیش از این میزان باشد. مبالغ عائله‌مندی و حق اولاد هم به این مبلغ افزوده خواهد شد و برآورد ما این است که حقوق یک بازنشسته حداقلی‌بگیر با دو فرزند در سال جاری به حدود شش میلیون و ۲۰۰ هزار تومان می‌رسد.

دکتر موسوی با بیان این‌که سطح بعدی مصوبه مربوط به بالاتر از حداقلی‌بگیران تا سقف ۱۰ میلیون تومان حقوق است، گفت: حقوق این افراد ۱۰ درصد رشد می‌یابد و علاوه بر آن،  مبلغ ثابت ۶۵۰ هزار تومان نیز تا سقف مجموع مستمری ۱۰ میلیون تومان، تحت عنوان کمک‌معیشت برای این افراد پیش‌بینی شده است. به عنوان مثال اگر کسی در سال گذشته ماهانه ۹ میلیون دریافت می‌کرده، با ۱۰ درصد افزایش، حقوقش به ۹ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان می‌رسد و ۱۰۰ هزار تومان دیگر هم به حقوق او اضافه می‌شود تا ۱۰ میلیون تومان را پر کند. برای سطح آخر و حقوق‌بگیران بالاتر از ۱۰ میلیون تومان هم افزایش ۱۰ درصدی در نظر گرفته ‌شده است.

مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی با اشاره به این‌که حدود ۷۰ درصد مستمری‌بگیران تأمین‌اجتماعی حداقلی‌بگیر و زیرحداقلی‌بگیر هستند که دریافتی آنها از افزایش ۵۷.۴ درصدی،متأثر خواهد شد، اظهار کرد: البته هزینه‌های معیشت و زندگی فراتر از این‌هاست اما برای فردی که سه تا چهار میلیون تومان در اسفند ۱۴۰۰ می‌گرفته، این رقم به حدود پنج میلیون و ۹۰۰ هزار تومان رسیده است. علاوه بر افزایش حقوق که به تصویب هیأت دولت رسیده و اجرا می‌شود افزایش حق‌عائله‌مندی و حق‌اولاد نیز طی روزهای آینده تصویب می‌شود که بعد از اعلام مبالغ جدید، آن آیتم‌های جانبی نیز در احکام اعمال خواهد شد.

دکتر موسوی درباره زمان پرداخت معوقات مستمری سال جاری بازنشستگان گفت: پیاده‌سازی نرم‌افزار مورد نیاز و صدور احکام جدید، فرایند پیچیده‌ای دارد و پیش‌بینی می‌کنیم چهارتا پنج روز زمان ببرد. بنای ما بر این است که چون پرداختی هر ماه به بازنشستگان از بیستم ماه بر اساس حروف الفبا شروع می‌شود، به روال عادی قبلی حقوق خرداد را طبق زمانبندی قبلی و با مبلغ قبلی پرداخت خواهیم کرد و تلاش می‌کنیم که واریز افزایش حقوق خرداد را از ۲۵ و ۲۶ خرداد به صورت جداگانه شروع کنیم. مابه‌التفاوت فروردین و اردیبهشت هم طی دو ماه بعدی تسویه خواهد شد.

دکتر موسوی افزود: معتقدیم باید در زمینه تأمین معیشت عزیزان بازنشسته در همه سطوح درآمدی تا جایی که بتوانیم اقدام کنیم، اما اقتضائات صندوق و محاسبات بیمه‌ای نیز مطرح است و با توجه به شرایطی که داریم، ممکن است وضعیت منابع و مصارف ما تا حدودی تحت‌الشعاع قرار بگیرد؛ اما به‌طورکلی ما متعهد به این هستیم که شرایط بازنشستگان را در باب حقوق مطلوب‌تر کنیم.

مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی ادامه داد: وضعیت صندوق تأمین‌اجتماعی در زمان تحویل از دولت قبل مشخص بود. بالغ‌بر ۹۰ هزار میلیارد تومان به نظام بانکی ناشی از کسری منابع، بدهی داشتیم. تأکید ما در این دوره این است که تا حدامکان به سراغ استقراض از بانک نرویم. در سال ۱۴۰۰ فقط در ماه اول حضور ما در سازمان، رقمی را به ناچار از بانک استقراض کردیم اما پس از آن پافشاری کردیم که به سراغ استقراض از بانک نرویم. دولت ۷۳ هزار میلیارد تومان از بدهی‌اش را به ما تأدیه کرده و از این محل بخشی از بدهی خود به نظام بانکی را تسویه کرده‌ایم.

مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی درباره توسعه پوشش بیمه همگانی گفت: امروز حدود ۷۳ درصد جامعه از بیمه‌های اجتماعی بهره‌مند هستند که پوشش حدود ۵۲ درصد جامعه در بخش بیمه اجتماعی برعهده سازمان تأمین‌اجتماعی است و یکی از رویکردهای ما بر اساس اصل ۲۹ قانون اساسی، توسعه پوشش بیمه همگانی است. در همین راستا در شش ماه دوم سال گذشته حدود ۷۰۰ هزار نفر بیمه‌شده جدید را تحت پوشش بیمه درآوردیم که بخشی از آن در قالب بیمه فراگیر خانواده ایرانی انجام شد و این طرح را با جدیت ادامه خواهیم داد. برای توسعه این طرح‌ها برنامه داریم و درباره مشاغل جدید و نوپدید نیز برای توسعه پوشش بیمه‌ای آنها اقدام می‌کنیم تا همه آحاد جامعه از پوشش بیمه پایه برخوردار شوند.

دکتر موسوی در ادامه با اشاره به برنامه سازمان تأمین‌اجتماعی برای توسعه عادلانه امکانات و خدمات درمانی در مناطق مختلف کشور، گفت: یکی از مهم‌ترین خدماتی که بیمه‌شدگان فعلی و بازنشستگان انتظار دارند دریافت کنند، خدمات درمانی است. امروز در درمان مستقیم ۳۸۰ مرکز درمانگاهی و بیمارستانی ملکی در سراسر کشور داریم که در خدمت بیمه شدگان هستند و در بخش درمان غیرمستقیم نیز با بیش از ۵۰ هزار مرکز درمانی و بیمارستانی طرف قرارداد هستیم. در درمان مستقیم خدمات تأمین‌اجتماعی رایگان است. در دوره جدید در بخش درمان، چند خدمت ویژه را آغاز کرده‌ایم. پرداخت از جیب بازنشستگان در مراکز درمانی تأمین‌اجتماعی همچون سایر بیمه‌شدگان صفر است و هر دارویی که مورد نیاز بیمار است در مراکز ملکی تأمین‌اجتماعی رایگان است. علاوه بر این، خدمت ویژه تأمین‌اجتماعی به بازنشستگان بالای ۶۵ سال این است که هزینه‌های درمان بستری این عزیزان در تمامی مراکز درمانی دولتی نیز رایگان است. بیش از ۸۰ درصد مراکز درمانی دولتی طرف قرارداد تأمین‌اجتماعی این موضوع را رعایت می‌کنند و بازنشستگان بالای ۶۵ سال در مراکز درمانی دولتی نیز هزینه‌ای پرداخت نمی‌کنند.

دکتر موسوی ادامه داد: کار ارزشمند دیگری که در تأمین‌اجتماعی برای خدمت به بازنشستگان انجام شد، درباره بیمه تکمیلی این عزیزان است. در سنوات گذشته ۳۰ درصد هزینه بیمه تکمیلی بازنشستگان را سازمان تأمین‌اجتماعی پرداخت می‌کرد که ما ۵۰ درصد هزینه را تقبل کردیم و عدد ریالی نیز ۱۲۰ درصد رشد داشت. بالغ بر یک میلیون و ۵۰۰ هزار بازنشسته تأمین‌اجتماعی از بیمه تکمیلی استفاده می‌کنند. نگاه ما این است که تا جای ممکن به این عزیزان خدمت‌رسانی کنیم و یکی دیگر از اقدامات ما در حوزه درمان تأمین‌اجتماعی ایجاد کلینیک‌های ویژه دیابت و فشارخون است. می‌دانیم که این بیماری‌ها در بین بازنشستگان بسیار شایع است و کلینیک‌های ویژه برای تشخیص به‌موقع و درمان مؤثرتر این بیماری‌ها توسعه یافته‌اند. کلینیک‌های طب سالمندی را نیز در آینده راه‌اندازی خواهیم کرد و تلاش ما این است که تکلیف خود را در قبال این عزیزان به شکل کامل انجام دهیم.

مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی توسعه عادلانه امکانات درمان مستقیم این سازمان را از دیگر اولویت‌ها برشمرد و گفت: یکی از رویکردهای ما توسعه عادلانه امکانات درمان مستقیم است و در این حوزه چهار هزار میلیارد تومان در سال گذشته پیش‌بینی منابع داشتیم که امسال به ۹ هزار میلیارد تومان رسیده است. اولویت ما توسعه مراکز در مناطق محروم است. امسال چهار بیمارستان و ۱۶ درمانگاه جدید را عمدتاً در مناطق محروم افتتاح می‌کنیم. هفته گذشته در سردشت درمانگاه جدیدی افتتاح کردیم که تجهیزات و امکانات این مرکز، تفاوتی با بهترین مراکز درمانی ما در تهران و سایر شهرهای برخوردار کشور ندارد و حتی مطلوب‌تر است. افتخار ما این است که خدمات درمانی را در مناطق محروم توسعه می‌دهیم. برخی پروژه‌ها نیز مربوط به سنوات گذشته هستند. در مجموع حدود ۶۰ پروژه درمانی در دست احداث داریم که ۲۰ مرکز را در سال جاری افتتاح می‌کنیم.

وی با بیان اینکه ارزیابی موفقیت و توسعه خدمات تأمین‌اجتماعی باید متناسب با گستردگی و تنوع خدمات این سازمان صوت گیرد، اظهار داشت: باید به گستردگی خدمات، بزرگی جامعه تحت پوشش و همچنین منابع در اختیار توجه کنیم. به طور متوسط هزینه درمان غیرمستقیم تأمین‌اجتماعی ماهیانه پنج هزار میلیارد تومان است. ورودی و خروجی منابع ما مشخص است. این هزینه عظیم در حال پرداخت است و خدمت تولید می‌شود. البته باید خدمات را توسعه و عمق دهیم و قطعاً با نقطه مطلوب فاصله داریم که باید با تلاش بیشتر برای تحقق این اهداف تلاش کنیم. در زمینه پوشش بیمه‌ای داروها، متعهد به اجرای مصوبات شورای عالی بیمه هستیم و براساس مصوبات این شورا، در ماه‌های گذشته ۱۰۰ قلم داروی جدید تحت پوشش بیمه قرار گرفته است و تلاش ما این است که هرچه می‌توانیم خدمات را توسعه دهیم.


-----
----------------