×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : شنبه, ۲ تیر , ۱۴۰۳
هوشمندی و ارتقای بهره وری معادن، مهمترین برنامه دانش بنیانی ایمیدرو

 به گزارش رویداد جدید به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، امیر خرمی شاد در نشست ارائه عملکرد پژوهش و فناوری ایمیدرو ضمن بیان این مطلب گفت: سند کوتاه مدت توسعه فناوری این سازمان تحت عنوان «نظام مدیریت توسعه فناوری ایمیدرو» بر مبنای نیازمندی های فناورانه و نوآورانه ایمیدرو تدوین شده است.

وی ادامه داد: این سند، ضمن پایش محیط بیرونی و توانمندی های درون سازمانی، فرآیندها و زیرفرآیندهای نظام مدیریت توسعه فناوری و شاخص های ارزیابی آنها، نقش برجسته ای در کارایی و اثربخشی مدیریت پژوهش و فناوری ایمیدرو خواهد داشت. در این نظام مدیریتی، جایگاه و وظایف سایر ذینفعان و فعالان برون سازمانی در قالب ۲ برنامه کوتاه مدت و بلندمدت شناسایی می شوند.

سیاست های توسعه فناوری ایمیدرو طی امسال

معاون برنامه ریزی و توانمندسازی ایمیدرو با اشاره به اولویت های عملیاتی این سازمان در تدوین و پیاده سازی سیاست های توسعه فناوری در سال جاری گفت: این سازمان با هدف راهبردی ترویج، توسعه و ارتقای شرکت های دانش بنیان، اقدام به شناسایی، اولویت گذاری و هدف گیری ماشین آلات خطوط تولید و تجهیزات صنعتی با تکرار بالا و دارای حساسیت صنعتی می کند.

وی افزو: ایجاد سامانه جامع عرضه و تقاضای نیاز فناورانه و ایده های نخبگان و شرکت های دانش بنیان، ایجاد فن بازار و نمایشگاه مجازی و دائمی محصولات دانش بنیان، حمایت از استارتاپ ها و شرکت های دانش بنیان بخش معدن و صنایع معدنی، تبیین روندهای کاهش آلاینده ها، تحلیل روندهای کسب و کار در این بخش و نیز ارائه خدمات پایلوت و نمونه سازی، بخشی از برنامه های امسال است.

خرمی شاد با بیان اینکه «تنظیم گری و مقررات زدایی در راستای ارتقای اقتصاد دانش بنیان به عنوان یکی دیگر از راهبردهای نظام مدیریت توسعه فناوری ایمیدرو»، تصریح کرد: براین اساس، «تدوین آیین نامه فناوری‌های سبز و حوزه های کاربردی آن در طول زنجیره ارزش معدن و صنایع معدنی» و نیز «شناسایی اقلام حیاتی و سرمایه ای این بخش در راستای تنظیم گری و مقررات زدایی» مدنظر است.

وی ادامه داد: برای هم افزایی پژوهش و توسعه فناوری بین ایمیدرو و شرکت های بزرگ بخش معدن و صنایع معدنی در حوزه های سرب و روی، سنگ آهن و فولاد ، آلومینیوم، طلا و غیره، نشست های مختلفی در حال برگزاری است.

برخی اقدامات ایمیدرو برای توسعه دانش بنیان ها

غلامرضا ملاطاهری، مدیر آموزش، پژوهش و فناوری ایمیدرو، با اشاره به اقدامات این سازمان در حوزه توسعه اقتصاد دانش بنیان طی سال جاری گفت: در فروردین امسال، سند برنامه های عملیاتی ایمیدرو در توسعه اقتصاد دانش بنیان، تهیه و برنامه پیشنهادی این سازمان به وزارت صنعت، معدن و تجارت ارائه شد.

وی ادامه داد: جلسات مشترکی با مدیرکل فناوری و نواوری وزارت صنعت، معدن و تجارت، معاون علمی ریاست جمهوری و نماینده وزارت ارتباطات برگزار شد. همچنین، در برنامه راهبردی ارتقای تولید دانش بنیان این وزارتخانه، بخش معدن و صنایع معدنی گنجانده شد.

ملاطاهری با بیان اینکه برنامه تدوین تفاهم نامه همکاری راهبردی بین وزارت صنعت، معدن و تجارت، ایمیدرو سازمان توسعه و نوسازی معادن و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در دستور کار است، گفت: این تفاهم نامه با هدف هم افزایی برای تعریف و راهبری کنسرسیوم تحقیق و توسعه میان شرکت های بزرگ بخش معدن و صنایع معدنی تدوین شد.

وی افزود: شناسایی نیازهای فناورانه بنگاه های معدنی برای ایجاد بازار مقیاس بزرگ برای شرکت های دانش بنیان، تضمین ریسک این شرکت ها و نیز تضمین خرید فناوری های در حال توسعه پرریسک، از دیگر مفاد تفاهم نامه مذکور است.


-----
----------------