×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : شنبه, ۲۶ خرداد , ۱۴۰۳
بزرگترین سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در حوزه فولاد کشور

به گزارش رویداد جدید به نقل از روابط عمومی گروه مالی گردشگری، نمایندگان استان آذربایجان شرقی با حضور در مجتمع فولاد صنعت بناب از خطوط تولید بازدید و در جریان طرح‌های توسعه‌ای مگا‌پروژه گسترش فولاد شهریار قرار گرفتند.
حجت‌الاسلام باقری بنابی نماینده مردم شهرستان بناب در مجلس شورای اسلامی در جریان این بازدید به طرح‌های توسعه ای اشاره کرد و گفت : گروه مالی گردشگری با سرمایه گذاری ۶۰۰ میلیون یورویی و اجرای ۶ طرح توسعه‌ای در قالب شرکت گسترش فولاد شهریار اقدام و قرارداد اجرای آن را با قرارگاه خاتم الانبیا منعقد کرده است .
رئیس مجمع نمایندگان استان آذربایجان شرقی در این بازدید با تحسین برانگیز خواندن توسعه فولاد بناب اظهار کرد : سرمایه‌گذاری ۶۰۰ میلیون یورویی بخش خصوصی در حال حاضر بسیار مهم و قابل توجه است و نمایندگان استان آماده هرگونه مساعدت و همکاری برای رشد و بهبود تولید و رفع مشکلات واحدهای تولیدی هستند.
یوسف داوودی با اشاره به طرح ساماندهی بازار فولاد نیز گفت: اقدامات و بررسی‌های لازم در خصوص ساماندهی بازار فولاد انجام شده و باید کنترل‌های لازم برای مدیریت بازار و حمایت از مصرف کنندگان مد نظر قرار گیرد.
مدیرعامل مجتمع فولاد صنعت بناب نیز با ارائه گزارشی از فعالیت های انجام شده گفت: با بهره‌گیری از ۷ خط نورد و دو واحد ذوب و ریخته‌گری در قالب ۵ شرکت تابعه توانستیم تاکنون ۷۵۰ هزارتن محصول تولید کنیم که در تاریخ ۱۰ ساله فعالیت این شرکت بی سابقه بوده و با عمل به شعار جهش تولید، تا پایان سال جاری به رقم ۸۵۰ هزار تن خواهیم رسید که این میزان در سال آتی به یک میلیون و ۲۰۰ هزارتن افزایش خواهد یافت.
بابک علیزاد شهیر با اشاره به افزایش دو برابری صادرات مجتمع فولاد صنعت بناب افزود: با توجه به میزان تولید فولاد کشور، نیاز مصرفی و مازاد تولید، این مجتمع برنامه‌هایی برای گسترش صادرات دارد .
وی ادامه داد: با توجه به شرایط جغرافیایی، نزدیکی به مرز، تولید محصول کیفی و رقابتی ، افزایش دو برابری صادرات را شاهد بودیم که این میزان نیز در سال آینده افزایش خواهد یافت و با ارزآوری و توسعه صادرات غیرنفتی کشور سهم بسزایی را در اقتصاد کشور ایفا خواهیم کرد. بر همین اساس، فولاد بناب به عنوان یکی از صادرکنندگان نمونه استان انتخاب شده است.
علیزاد شهیر در پاسخ نمایندگان در خصوص مسایل و مشکلات فولاد بناب گفت: تامین مواد اولیه ، اصلاح قوانین مرتبط با تولید و صادرات، تمهیدات و مشوق‌های لازم در جهت تسهیل امور تولیدکنندگان و تامین برق برای واحدهای تولیدی ضرورت دارد در شرایط کنونی نمایندگان مجلس شورای اسلامی توجه ویژه ای داشته باشند .
وی در خاتمه با اشاره به وضعیت فعلی مجتمع نیز خاطرنشان کرد: با حمایت مدیران ارشد گروه مالی گردشگری و تلاش همکاران در سال جاری کارخانه به سوددهی رسیده است و با افزایش سرمایه لازم و مستهلک شدن بدهی‌های بانکی، به زودی وارد بورس خواهیم شد .
مدیرعامل گسترش فولاد شهریار نیز در این دیدار به تشریح پروژه ها پرداخت و گفت : با توجه به توانمندی و پتانسیل مجتمع و برخورداری از نیروی جوان و متخصص و امکان ایجاد طرح‌های توسعه‌ای در راستای تکمیل‌تر کردن زنجیره تولید در گروه مالی گردشگری، قراردادی با قرارگاه خاتم الانبیا با سرمایه‌گذاری ۶۰۰ میلیون یورویی شاهد بزرگترین سرمایه گذاری بخش خصوصی در حوزه فولاد کشور هستیم .
امین رفیعی افزود : با بهره برداری از این پروژه‌ها در آینده شاهد افزایش سه برابری ظرفیت تولید و ایجاد اشتغال ۱۰۰۰ نفر به صورت مستقیم خواهیم بود. پروژه های مذکور شامل پروژه زیر سقفی ذوب شاهین و و افزایش تولید دو برابری، احداث بارانداز ریلی اختصاصی مجتمع به منظور حمل مواد اولیه و محصول، ایجاد اکسیژن پلنت با ظرفیت تولید سالانه ۹۰ میلیون مترمکعب، احداث کارخانه فرو آلیاژ، فروسیلیس و سیلیکو منگنز، ذوب یک میلیون ۴۵۰ هزار تنی برای تولید اسلب و بیلت و همچنین احداث خطوط نورد ورق یک میلیون و ۴۵۰ هزار تنی است.


-----
----------------