×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : سه شنبه, ۱۲ مهر , ۱۴۰۱
تمدید جشنواره کتاب و رسانه و پایان مهلت ثبت‌نام پاییزه کتاب

خبرگزاری مهر _ گروه فرهنگ: گزارش مرور مهم‌ترین خبرهای حوزه کتاب و نشر در دومین هفته آبان، ماننده هفته گذشته دربرگیرنده ۱۵ خبر از رویدادهای داخل و خارج است. با این‌تفاوت که گزارش هفته گذشته ۴ خبر خارجی داشت و گزارش این‌هفته ۲ خبر را در این‌حوزه شامل می‌شود.
گزارش این‌هفته با خبر درگذشت یکی از مدیران وزارت ارشاد آغاز؛ و سپس با چند خبر از موسسه خانه کتاب و ادبیات دنبال می‌شود. صدور بیانیه محکومیت توهین به پیامبر اکرم (ص)، تمدید مهلت جشنواره کتاب و رسانه، پایان مهلت ثبت‌نام پاییزه کتاب و دعوت از نمایندگان ناشران خارجی برای نمایشگاه کتاب تهران از جمله اخباری هستند که در گروه اخبار مهم این‌هفته حوزه کتاب از خانه کتاب و ادبیات مرور می‌کنیم.
۳ خبر از بنیاد سعدی و یک‌خبر از انجمن کتابفروشان جبهه فرهنگی انقلاب، اخبار بعدی این‌گزارش هستند که پس از آن‌ها هم ۳ خبر از برگزاری نشست‌ها، برنامه‌ها و جشنواره‌های ادبی کشور را مرور می‌کنیم. دفتر تبلیغات اسلامی هم در گزارش این‌هفته یک خبر دارد که پس از این‌اخبار آمده است. سپس نوبت به اخبار جوایز و مسابقه‌های داستان‌نویسی می‌شود که گزارش این‌هفته ۲ عنوان از آن‌ها را درباره جایزه بهاران و جایزه داستان‌نویسی نشر سه‌سه‌تار داریم.
افتتاح یک کتابخانه جهادی، آخرین خبر داخلی گزارش این‌هفته است و پس از آن هم ۲ خبر خارجی را مرور می‌کنیم که هر دو مربوط به جوایز ادبی در فرانسه هستند.
در ادامه مشروح گزارش مرور اخبار حوزه کتاب و نشر را در دومین هفته آبان‌ماه ۹۹ می‌خوانیم:
درگذشت مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی
محمد محمدپور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی که از جانبازان دفاع مقدس بود، صبح شنبه این‌هفته بر اثر بیماری کرونا درگذشت و محسن جوادی معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و ایوب دهقانکار مدیرعامل موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران با صدور پیام‌هایی، درگذشت وی را تسلیت گفتند.
صدور بیانیه خانه کتاب و ادبیات در محکومیت توهین به پیامبر اکرم(ص)
موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران روز شنبه این‌هفته با صدور بیانیه‌ای اقدام امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه در حمایت از اهانت به ساحت مقدس پیامبر اکرم (ص) محکوم کرد.
تمدید مهلت ارسال اثر به جشنواره کتاب و رسانه
روز سه‌شنبه این‌هفته امیدعلی مسعودی دبیر نوزدهمین جشنواره کتاب و رسانه از تمدید مهلت ارسال اثر به این دوره از جشنواره کتاب و رسانه تا روز شنبه ۱۷ آبان خبر داد. به‌این‌ترتیب، مهلت پایان فراخوان جشنواره که روز ۱۴ آبان بود، سه‌روز تمدید شد.
پایان مهلت ثبت‌نام در پاییزه کتاب
مهلت ثبت‌نام کتابفروشی‌ها در پانزدهمین دوره طرح توزیع یارانه کتاب از کتابفروشی‌ها با عنوان «پاییزه کتاب۹۹» دیروز پنجشنبه ۱۵آبان به پایان رسید.
دعوت از نمایندگان ناشران خارجی برای تکمیل اطلاعات نمایشگاه کتاب
خبر دیگر از موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران، دعوت این‌موسسه از نمایندگان ناشران خارجی برای تکمیل اطلاعاتشان برای حضور در نمایشگاه مجازی کتاب تهران بود.
به‌این‌ترتیب در خبری که چهارشنبه این‌هفته منتشر شد، موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران با صدور اطلاعیه‌ای از نمایندگان ناشران و موزعان کتب خارجی که علاقه‌مند به شرکت در نمایشگاه مجازی کتاب تهران هستند دعوت کرد برای احراز شرایط و زمینه لازم برای ثبت‌نام اولیه در این نمایشگاه، علاوه بر افتتاح حساب در بانک، نسبت به تکمیل و آماده‌سازی اطلاعات کتاب‌های خود اقدام کنند.
انتصاب نمایندگان گسترش زبان فارسی بنیاد سعدی
غلامعلی حداد عادل رئیس بنیاد سعدی، این‌هفته در ۳ حکم جداگانه، رایزنان فرهنگی ایران را به‌عنوان نمایندگان گسترش زبان فارسی در محل‌های ماموریت این‌رایزنان منصوب کرد. به‌این‌ترتیب در ۳ خبری که این‌هفته منتشر شدند، محمد مهدی احمدی، رایزن فرهنگی ایران در اسپانیا، قربانعلی پورمرجان معاون سابق بین‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات و رایزن فرهنگی جدید ایران در باکو و احسان خزاعی رایزن فرهنگی ایران در پاکستان به عنوان نماینده این بنیاد در امر آموزش و گسترش زبان فارسی منصوب شدند.
برگزاری نخستین نشست انجمن کتابفروشان جبهه فرهنگی انقلاب
نخستین جلسه از سلسه ‌نشست‌های انجمن کتابفروشان جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی (خوشه) به مناسبت زادروز پیامبر اعظم (ص) یکشنبه ۱۱ آبان در مجموعه فرهنگی سرچشمه برگزار شد.
برگزاری اختتامیه‌ پویش شعری «#برای _محمد(ص)» و «هفدهمین مهرواره سوره»
مراسم اختتامیه پویش شعری «#برای _محمد(ص)»، روز دوشنبه ۱۲ آبان همزمان با برگزاری اختتامیه هفدهمین مهرواره شعر و داستان جوان سوره برگزار و از فضای مجازی پخش شد.
برگزاری پنجاهمین شب شاعر با محوریت قیصر امین‌پور
پنجاهمین شب شاعر، ویژه قیصر امین پور این‌هفته در سازمان هنری رسانه‌ای اوج برگزار شد و در این‌برنامه که بدون حضور مخاطب برگزار شد، شاعران و منتقدان در مورد شعر و اندیشه قیصر امین پور سخنرانی کردند.
اعلام آمادگی دفتر تبلیغات اسلامی برای پالایش منابع کتابخانه‌ای
اباذر جعفری مدیرکل تبلیغ تخصصی معاونت فرهنگی و تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی این‌هفته در نشست تنظیم تفاهم‌نامه بین سازمان کتابخانه‌های استان قم و معاونت فرهنگی و تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی از اعلام آمادگی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم برای پالایش کتاب‌های مفید و مضرّ در کتابخانه های کشور خبر داد.
معرفی برگزیدگان جشنواره داستان بهاران
برگزیدگان سومین جشنواره داستان بهاران روز دوشنبه ۱۲ آبان توسط دبیرخانه این‌جشنواره معرفی شدند. هیئت داوران این‌جایزه از بین ۸۰۰ اثر رسیده به دبیرخانه، به ۴ اثر عنوان شایسته تقدیر و ۳ اثر هم عناوین اول تا سوم این‌جایزه را اعطا کردند.
معرفی برندگان مسابقه داستان‌نویسی نشر سه‌سه‌تار
برندگان اولین مسابقه داستان‌نویسی نشر سه‌سه‌تار روز یکشنبه این‌هفته معرفی شدند. این‌مسابقه تابستان امسال فراخوان خود را منتشر کرد و بناست هرسال برگزار شود.
افتتاح یک کتابخانه جهادی در غرب کشور
ششمین کتابخانه گروه جهادی شهدا با عنوان «کتابخانه شهدای خوئین»همزمان با شب میلاد پیامبر اکرم (ص) در غرب کشور افتتاح شد. این کتابخانه که مانند پنج کتابخانه افتتاح شده به نام شهدا نامگذاری شده حوالی استان زنجان به بهره‌برداری رسید.
اختلاف جوایز فرانسه درباره قرنطینه کرونا
قرنطینه کرونا باعث شد این‌هفته برخی از جوایز ادبی فرانسه برگزاری اختتامیه‌های خود را به تعویق بیاندازند اما برخی از این‌جوایز هم بدون در نظر گرفتن این‌مساله، اقدام به برگزاری مراسم پایانی کردند. مثلا جایزه گنکور اعلام کرد با قرنطینه دوباره فرانسه و برای حمایت از کتاب‌فروشان، زمان اعلام نام برنده این جایزه تا زمان نامعلومی به تعویق می‌افتد اما جوایز فمینا و مدیسی اعلام کردند طبق برنامه‌های از پیش اعلام شده خود عمل خواهند کرد.
معرفی برگزیدگان جایزه فمینا
برندگان جایزه فمینا در سه بخش بهترین رمان فرانسوی، بهترین رمان خارجی و بهترین اثر غیرداستانی ظهر دوشنبه ۱۲ آبان معرفی شدند.

-----
----------------