×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : یکشنبه, ۲۴ تیر , ۱۴۰۳
بانک مسکن در آستانه سوددهی/ کاهش ۲.۵ هزار میلیاردی زیان خالص تلفیقی بانک مسکن

 به گزارش رویداد جدید به نقل از بانک مسکن – هیبنا، سید محسن فاضلیان عضو هیات مدیره بانک مسکن، در تشریح عملکرد سالانه بانک مسکن، از روند رو به رشد و بهبود وضعیت مالی و عملکرد بانک طی ۲ سال گذشته خبر داد.

این عضو هیات مدیره بانک مسکن با بیان اینکه عملکرد بانک در سال ۱۳۹۹ نسبت به سال ۹۸ در سطح مطلوب بوده، اظهار داشت: کاهش زیان خالص از ۱۰٫۵هزارمیلیارد ریال سال ۱۳۹۸ به ۸ هزار میلیارد ریال زیان خالص در پایان سال ۱۳۹۹ از جمله نقاط مثبتی است که روند صعودی عملکرد بانک مسکن را نشان می دهد.

وی عوامل مختلفی را در کاهش زیان بانک تاثیرگذار دانست و گفت: کل درآمد بانک مسکن در سال ۹۸ حدود ۱۲۵ هزار میلیارد ریال بوده که این رقم با افزایش ۲۸ هزارمیلیارد ریالی در طی سال ۱۳۹۹ به مبلغ ۱۵۳ هزار میلیارد ریال در پایان سال ۱۳۹۹رسیده است و این نشان می‌دهد در دوره مدیریت آقای شایان بر بانک مسکن، زیان انباشته بانک با سرعت بالایی کاهش یافته است. این در حالی است که عمده افزایش درآمد بانک به مبلغ ۲۵ هزار میلیارد ریال، مربوط به افزایش درآمد مشاع در بخش مسکن است و مابقی آن به مبلغ ۳ هزار میلیارد ریال، مربوط به درآمد غیرمشاع است.

وی همچنین تصریح کرد: مطابق صورت‌های مالی حسابرسی شده، عملکرد عملیاتی بانک ناشی از مقایسه عمده درآمد عملیاتی یا همان درآمد تسهیلات، با عمده هزینه‌های عملیاتی یا همان هزینه سود پرداختی به سپرده مشتریان، مبلغ ۱۸ هزارمیلیارد ریال افزایش سود عملیاتی بانک در سال ۱۳۹۹ نسبت به سال ۱۳۹۸ را نشان می‌دهد به گونه‌ای که سود عملیاتی بانک در سال ۱۳۹۸ مبلغ ۴۴ هزار میلیارد ریال بوده و این سود در سال ۱۳۹۹ به مبلغ ۶۲ هزار میلیارد ریال افزایش یافته است و هزینه‌های غیر عملیاتی غیرمتعارف همچون هزینه مطالبات مشکوک الوصول که عمدتا مربوط به تسهیلات ارزی پرداخت شده سنوات قبل از سال ۱۳۹۸ می باشد سود عملیاتی را در تهاتر با هزینه‌های غیرعملیاتی در بخش سود خالص، با چالش مواجه می‌کند.

فاضلیان در بخش پایانی اظهارات خود گفت: پیش‌بینی می‌شود با روندی که بانک در پیش گرفته، به احتمال فراوان بانک مسکن از وضعیت زیان ده خارج شده و در سال جدید وارد مرحله سوددهی شود.