×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : دوشنبه, ۳ مهر , ۱۴۰۲
حفظ آرامش و امنیت داخلی چراغ راهنمای وزارت کشور است

احمد وحیدی روز دوشنبه در همایش استانداران سراسر کشور که با حضور آیت الله دکتر سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری ایران در وزارت کشور برگزار شد؛ افزود: ارتقای کیفیت و کفایت حکمرانی و استحکام‌بخشی به ساخت درونی قدرت، مبنای حرکت وزارت کشور است.

وی ادامه داد: حوزه اقدام و عملکرد وزارت کشور شامل حوزه‌های عمرانی، مدیریت شهری و روستایی، امنیتی، سیاسی، مدیریت بحران، هماهنگی امور اقتصادی، ثبت احوال و احراز هویت است که این مسئولیت‌ها با ۳۱ استاندار کشور انجام می‌شود.

وزیر کشور اضافه کرد: بسیج ظرفیت‌های کشور، یکپارچه‌سازی و میانداری، پر کردن خلاءهای نهادی، ساختاری و سیستمی، حل تعارض و حداقل کردن رقابت‌های معیوب بین بخشی و استانی،  مراقبت‌ از مولفه‌های ساخت درونی قدرت ملی، تعمیق همبستگی مردم و دولت و توسعه مشارکت مردمی، از جمله وظایف و ماموریت‌های کلان وزارت کشور است.

وحیدی حوزه امنیتی را یکی از مسائل اصلی وزارت کشور دانست و اظهار کرد: تلاش وزارت کشور همواره بر ارتقای آرامش عمومی و امنیت اجتماعی در کشور است.

وی با اشاره به پیگیری موضوعات و مسائل اقتصادی استان‌ها یادآور شد: در این عرصه، بهبود اقتصاد مرزنشینان با فعال‌سازی ظرفیت بازارچه‌های مرزی در دستور کار است.

وزیر کشور خاطرنشان کرد: تقویت مراودات مرزی با کشورهای همسایه از جمله اقدام‌های مهم در این بخش است که در همین مدت اندک تلاش خوبی از سوی استانداران مرزی دنبال شده است.

وحیدی از انتصاب ۹۳ درصد از معاونان استانداران کشور سخن گفت و افزود: ۷۵ درصد از فرمانداران هم منصوب شده‌اند و این فرایند در حال تکمیل است.

وی اضافه کرد: در حوزه احزاب هم تاکنون  ۱۰ جلسه کمیسیون احزاب و گروه‌های سیاسی و ۱۴ جلسه مجمع  برگزار شده که در نتیجه این نشست‌ها با چهار حزب موافقت و هفت پروانه حزبی صادر شده است.

وزیر کشور موضوعات اجتماعی را از دیگر ماموریت‌های مهم وزارت کشور دانست که بر اساس نگاه ویژه رهبر معظم انقلاب اسلامی، سازمان امور اجتماعی در مجموعه وزارت کشور شکل گرفته است.

وحیدی با بیان اینکه سامانه آسیب‌دیدگان اجتماعی با هدف ساماندهی موثرتر فعال شده است، درباره تلاش برای کاهش نرخ طلاق در کشور هم گفت: وزارت کشور به دنبال جنبش مشاوره‌ای با محوریت مساجد است تا این چالش به صورت جدی کنترل شود.

وی در خصوص ماموریت‌های وزارت کشور در مبارزه با فساد هم اظهار کرد: هوشمندسازی، شناسایی گلوگاه‌های مبارزه با فساد، توسعه حمل و نقل و راه اندازی سامانه جامع مدیریت و نظارت بر عمران و توسعه استان‌های کشور به نحو موثری دنبال می‌شود.

پیشگیری ساخت و سازهای غیر مجاز، تامین آب شرب شهرها و روستاها و حل مساله پسماند در استان‌های شمالی از دیگر موضوعات در دستور کار وزارت کشور است.

وزیر کشور با اشاره به ماموریت این وزارتخانه در حوزه مدیریت بحران هم گفت: در حوزه‌های بحرانی همچون مناطق زلزله‌زده و سیلاب‌های اخیر در استان‌های کشور اقدام فعال و به موقعی انجام شد.

وحیدی در حوزه ثبت احوال هم خاطرنشان کرد: صدور کارت ملی هوشمند در حال پیگیری و انجام است و سازمان ثبت احوال برای صدور کارت ملی ایرانیان خارج از کشور هم با وزارت امور خارجه همکاری دارد.

وی با اشاره به رویکرد “استان محور” بودن در وزارت کشور، عنوان کرد ظرفیت کاری استانداران را با تفویض اختیارات، تقویت می‌کنیم.