×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : یکشنبه, ۲۴ تیر , ۱۴۰۳
نیروگاه های ذوب آهن اصفهان برای تامین برق در فصول گرم سال مهیاتر می شوند

به گزارش رویداد جدید به نقل از روابط عمومی ذوب آهن اصفهان، رخصتی در این دیدار ضمن قدردانی از همت و تلاش پولاد مردان ذوب آهن ،به اهمیت نیروگاه های شرکت و همچنین فعالیت های مربوط به تامین آب مورد نیاز خط تولید با توجه به در پیش بودن فصول گرم سال و مشکلات احتمالی در تامین آب و برق حاصل کمبود آب همچون سنوات گذشته اشاره کرد و گفت : در این راستا تعمیرات زودهنگام نیروگاه های شرکت آغاز شده وجلسات بازدیدهای میدانی به طورمنظم انجام می‌گردد تا شرایط برای فعالیت حداکثری آنها فراهم شود و در نتیجه با مشکلات ناشی از قطع برق که در سال جاری شاهد آن بودیم ، مواجه نشویم.
شایان ذکر است ذوب آهن اصفهان دارای۴واحدنیروگاه حرارتی با ظرفیت بیش از ۲۲۰ مگاوات است که عمده خوراک آن از گازهای فرایندی خط تولید بوده و به منظور دستیابی به راندمان بالاتر که در نهایت منجر به وابستگی کمتر به شبکه برق سراسری خواهد شد؛گازهای فرایندی با گازهای طبیعی ترکیب می گردد.
توان تولیدی این نیروگاه ها به نحوی است که جایگزین نیروگاه های تولید برق شبکه سراسری حداقل برای مصرف داخل کارخانه است. در واقع اگر این نیروگاه ها فعالیت نکنند کل برق مصرفی توسط شبکه سراسری باید تامین گردد.
با این وجود در حالی که در جدول تعرفه گاز، نرخ گاز مصرفی نیروگاهی برابر ۱۰ درصد تعرفه خوراک پتروشیمی لحاظ گردیده است ولی تعرفه گاز مصرفی برای این شرکت ، با تعرفه صنایع فولادی برابر ۳۰ درصد تعرفه خوراک پتروشیمی محاسبه می گردد.
امید است با عنایت به بررسی پیش نویس قانون بودجه سال۱۴۰۱در کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی، با الحاق تبصره ای به قانون بودجه ، بهای گازمصرفی شرکت هایی که دارای نیروگاه بوده و بخشی از برق مصرفی خود را به جای دریافت از شبکه سراسری با گاز طبیعی تولید نموده و در خود کارخانه مصرف می کنند مانند سایر نیروگاه های موجود در شبکه برابر۱۰ درصد خوراک پتروشیمی محاسبه گردد.