×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : پنج شنبه, ۲۸ تیر , ۱۴۰۳
آریسان ۲ بر سکوی کیفیت/ وانت بار سبک ایران خودرو در راه است

یکی از مهم‌ترین خودروهای خدماتی در بین محصولات خودروسازان وانت بارها یا پیکاپ های سبک هستند. خودروهایی که برای حمل بارهای سبک درون شهری بیشترین کاربرد را دارند و در عین حال اقتصادی به شمار می روند، در ایران تولید این خودروها سابقه طولانی دارد. از جمله می توان نوادگان وانت بارهای سبک در ایران باید به مزدا ۱۰۰۰ و وانت پیکان اشاره کرد.

البته از نظر تیراژ و کارکرد اقتصادی وانت پیکان را باید اصلی ترین نوع از این خودروها در بازار ایران به حساب آورد که سابقه تولیدی حدود نیم قرن دارد. اما همزمان با تغییر استانداردهای مختلف و پایان تولید این وانت محبوب در سال های گذشته، ایران خودرو به فکر تولید یک خودروی جایگزین افتاد. جایگزینی که به رغم تلاش های بسیار اشکالاتی هم داشت. حالا آبی پوشان جاده مخصوص با اجرای طرح های بهبود کیفی این خودرو را به نام آریسان ۲ تولید می کنند. به گفته این شرکت قرار است در سال جاری حدود ۴۰ هزار دستگاه از آریسان ۲ تولید و وارد بازار شود.

پسر بهتر از پدر

از جمله تغییرات این خودرو باید به بخش قوای محرکه اشاره کرد. جایی که موتور قدیمی OHVG2 جای خود را به موتور XU7 پلاس داده است که از نظر مصرف سوخت، قدرت و گشتاور شرایط بهتری دارد.

بسیاری از قطعات این موتور توسط شرکت ایپکو از زیرمجموعه های ایران خودرو به صورت تخصصی باز طراحی شده اند که از جمله آنها باید به میل سوپاپ، پوسته های یاتاقان، مانیفولدها و … اشاره کرد. ضمن اینکه سیستم خنک کاری این موتور نیز بازطراحی شده است تا عملکرد موتوری بهتری داشته باشد.

از جمله اشکالات قبلی در آریسان مربوط به سیستم انتقال قدرت بود، از این رو متخصصان ایران خودرو با اصلاح این سیستم توانسته اند ظرفیت انتقال گشتاور را بالا ببرند و به این ترتیب عمر این سیستم افزایش یافته است. به این ترتیب آریسان ۲ می تواند صفر تا ۱۰۰ کیلومتر در ساعت را در زمان ۱۲٫۵ ثانیه طی کند که تقریبا مشابه خودروهای سدان تولید داخل است.

از طرفی قدرت موتور با توجه به اصلاحاتی که روی آن انجام شده است به این ترتیب قدرت موتور از ۸۶ اسب بخار به حدود ۱۰۱ اسب رسیده است و این قدرت را در پنج هزار و پانصد دور تامین می کند همچنین گشتاور موتور نیز از ۱۴۰ نیوتن متر به ۱۴۶ نیوتن متر رسیده است.

ایران خودرو علاوه بر بهبود قطعات موتور از نظر کیفی و مهندسی، سعی کرده با تغییراتی که در برنامه ریزی ECU ایجاد می کند، ضمن رساندن این موتور به استانداردهای آلایندگی یورو پنج از نظر بازدهی نیز موتور را بهبود ببخشد.

البته این همه ماجرا نیست، زیرا برنامه های افزایش کیفیت ایران خودرو به سیستم تعلیق و فنر بندی خودرو هم سرایت کرده و با اعمال تغییرات در این بخش ها از نظر هندلینگ و پایداری آریسان ۲ به خصوص در زمان عمل بار شرایط بهتری نسبت به گذشته دارد.

گیربکس BE جدید نیز در این خودرو به کارگیری شده است که از نظر ضرایب دنده اصلاحاتی دارد و به طور کلی در بخش ساخت و تولید قطعات مجموعه گیربکس هم کیفیت هدف اول بوده است.

انتقال قدرت جدید

شاید بتوان گفت آریسان ۲ را حتی باید یک محصول جدید نامید. زیرا این خودرو دیگر دیفرانسیل عقب هم نیست و موتور و گیربکس جدید این خودرو نیرو را به چرخ های جلو تحویل می دهند. از همین رو تونل انتقال قدرت گیربکس و میل گاردان در کف خودرو دیگر وجود ندارد و به این ترتیب فضای کابین بزرگ تر و راحت تر از آریسان قبلی است. از طرفی چرخ زاپاس هم از پشت صندلی های جلو به کف محفظه بار در زیر خودرو انتقال پیدا کرده است ضمن این‌که تنظیم صندلی را راحت تر می کند، فضای بیشتری را در اختیار سرنشین قرار می دهد.

از دیگر تغییرات این خودرو می توان بهبود ساختار شاسی و بدنه و افزایش مقاومت آنها در برابر اعمال بار اشاره کرد. به این ترتیب با مقاوم سازی این بخش دیگر تغییر و دِفرمه شدن در کار نیست. البته ایران خودرویی ها چراغ های مه شکن و حسگر موانع عقب را نیز به آریسان ۲ اضافه کرده اند تا این خودرو بتواند امکانات مناسب تری را در اختیار راننده قرار دهد.

به این ترتیب باید وانت آریسان ۲ را یکی از انتخاب های مناسب برای حمل بارهای سبک و خدمات مختلف به حساب آورد که با برخوداری از شبکه خدمات پس از فروش گسترده خاطرات پیکان وانت را برای خریداران تداعی می کند. احتمالا این خودرو به زودی در سبد فروش ایران خودرو قرار خواهد گرفت.

منبع خبر:  پایگاه خبری جوان خودرو


-----
----------------