×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : سه شنبه, ۲ مرداد , ۱۴۰۳
تشریح فعالیت‌های همراه اول در ۵G/چالش‌ها و وظایف بخش‌های مختلف اکوسیستم ارتباطی در توسعه نقشه راه ملی ترسیم شد

 به گزارش رویداد جدید به نقل از اداره کل ارتباطات شرکت ارتباطات سیار ایران، سمینار تخصصی «نسل پنجم ارتباطات ۵G، چشم انداز پیش رو و چالش های توسعه آن در کشور» صبح امروز چهارشنبه ۲۱ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ در حاشیه سومین روز از برگزاری نمایشگاه بین المللی کیتکس ۲۰۲۲، در مرکز همایش های بین المللی جزیره کیش با حضور صادق عباسی شاهکوه رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، جمعی از مدیران ارشد همراه اول و دیگر اپراتورهای ارتباطی برگزار شد.

طاهری بخش، معاون فنی و توسعه شبکه همراه اول در این نشست تخصصی در قالب ارائه ای به چشم انداز، استراتژی توسعه، موضوعات مرتبط با طیف فرکانسی و چالش های پیش رو در نسل پنجم ارتباطات در کشور پرداخت.

*ترندهای مهم تا ۲۰۳۰ در ارتباطات سیار
معاون شرکت ارتباطات سیار ایران به ترندهای مهم صنعت ارتباطات سیار تا ۲۰۳۰ اشاره و اظهار کرد: تا آن افق زمانی «یک شبکه بیشتر برای ۱۰۰ میلیارد کانکشن نخواهیم داشت»، «همکاری بسیار نزدیک ماهواره و اینترنت زمینی برای پوشش سه بعدی را که بیشتر برای پوشش بحث های IOT خارج شهرها مطرح است خواهیم داشت»، «ادغام در حوزه ارتباطات و IOT برای راهبری هوشمندسازی در سایر صنایع»، «راه اندازی شبکه های سبز که کمک کننده به کاهش آلودگی زمین هستند»، «تغییر کلی نسل آنتن های ارتباطی»، «محاسبات موبایلی و امنیت شبکه» و مواردی از این دست، ترند را تشکیل می دهند.

*فعالیت های همراه اول در حوزه ۵G
وی عنوان کرد: صنعت ارتباطات سیار تقریبا هر ۱۰ سال با یک تغییر و جهش در نسل های تکنولوژیک مواجه شده است و از سال ۲۰۲۰ وارد مقوله ۵G که پلتفرم یکپارچه ارتباطات آینده به حساب می آید، شدیم.

طاهری بخش به فعالیت های همراه اول در این راستا اشاره کرد و گفت: همکاری با دانشگاه ها برای پیاده سازی دموهای مختلف بر بستر ۵G نظیر «جراحی از راه دور» و «خودروی متصل»، همکاری فعالانه با وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای توسعه نقشه راه ملی ۵G، بهبود و توسعه شبکه end2end برای پیاده سازی تجاری شبکه نسل پنجم که شامل مواردی نظیر RAN، Core و انتقال می شود و همچنین امضای تفاهم نامه با دانشگاه ها، شهرداری ها و دیگر بازیگران این اکوسیستم بخشی از فعالیت های ما در راهبری این نسل جدید از فناوری بوده است.

وی ادامه داد: تشکیل گروه مطالعاتی با هدف کسب دانش فنی ۵G، راه اندازی پایلوت سایت های ۵G در چندین شهر و دستیابی به ۳٫۹ گیگابیت بر ثانیه توان عملیاتی روی شبکه، استفاده از سرویس های پایلوت متنوعی نظیر واقعیت مجازی، بازی آنلاین و ویدیو استریمینگ با کیفیت بالا، راه اندازی سرویس ۵G با دسترسی بیسیم ثابت با همکاری مبین نت برای مشترکان سازمانی و همکاری با تولیدکننده بومی تجهیزات این نسل از فناوری برای تست مودم های تولید شده ۵G آنها روی شبکه همراه اول بخش دیگری از فعالیت های همراه اول تاکنون بوده است.

*تشریح فازهای توسعه ۵G تا افق ۲۰۲۵
معاون فنی و توسعه شبکه همراه اول با اشاره به وجود ۴۶ میلیون پایانه LTE روی شبکه ارتباطات سیار ایران، ابراز کرد: تعداد ترمینال های ۵G روی شبکه همراه اول حدود ۲٫۳ میلیون است.

طاهری بخش در ادامه به فازهای توسعه ۵G از ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۵ که افق تجاری سازی این تکنولوژی است در شبکه همراه اول اشاره کرد و به ذکر مواردی نظیر شاخص توسعه، تکامل طیف فرکانسی، توسعه سایت ها و سیر تکاملی معماری شبکه طی این سالها پرداخت.

به گفته معاون همراه اول، پیک سرعتی مشترکان طی این فازها از یک گیگابیت بر ثانیه طی سال های ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۳ به ۲۰ گیگابیت در ثانیه تا ۲۰۲۵ خواهد رسید.

*چالش های پیش روی توسعه نسل پنجم ارتباطات
وی درباره هموارسازی مسیر توسعه ۵G در کشور تصریح کرد: جنبه های پنج گانه ای در این موضوع دخیل هستند؛ سیاست گذاری، زیرساخت، طرح طیف فرکانسی، مدل تجاری و تجهیزات و اکوسیستم از جمله آنهاست.

چالش های پیش روی توسعه ۵G در کشور نیز به صورت خلاصه شامل سرفصل های «تخصیص و ارزش گذاری مجدد باندهای فرکانسی»، «سرمایه گذاری ها»، «بک هال»، «تأخیر»، «مراکز داده»، «پیچیدگی شبکه»، «حفظ شاخص پایداری تماس»، «عصر گیگابیت» و «باندهای فرکانسی جدید» می شود که طاهری بخش خاطر نشان کرد، سیاست گذاران و بازیگران باید به فکر راه چاره برای مواجهه با آنها باشند.

معاون فنی و توسعه شبکه همراه اول با اشاره به برنامه توسعه امسال اپراتور اول ارتباطی گفت: برای امسال نقاط پر ترافیک شهرهای بزرگ را به شکل هات اسپات، سرویس ۵G می دهیم اما برای توسعه و ایجاد پوشش بیشتر، نیازمند افزایش درآمدهای بیشتری در شرکت هستیم.

وی همچنین یادآور شد: مرکز تحقیق و توسعه همراه اول، مطالعات و شناخت فناوری ۶G را نیز شروع کرده است که مانند رویه مواجهه با فناوری ۵G بتوانیم خودمان آن فناوری را در کشور بومی کنیم.

*رگولاتور ارتباطی: درآمد اپراتورها برای توسعه ۵G کافی نیست
در جریان این سمینار صادق عباسی شاهکوه، رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی نیز با اشاره به اینکه درصدد واگذاری باند فرکانسی ۳۵۰۰مگاهرتز هستیم، اظهار کرد: همچنین به دنبال این هستیم تا شرایطی را با تعامل سازمان صداوسیما برای استفاده از باندهای فرکانسی ۷۰۰ و ۸۰۰ مگاهرتز در راستای توسعه ظرفیت و شبکه ارتباطات سیار فراهم کنیم.

وی خاطر نشان کرد: در حال حاضر درآمد اپراتورهای تلفن همراه برای سرمایه گذاری در نسل پنجم ارتباطی کافی نیست و ما به این موضوع واقف هستیم.

همچنین گفتنی است، قرار است پنلی با همین مضمون نیز در جریان این سمینار برگزار شود.


-----
----------------