×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : دوشنبه, ۳۱ اردیبهشت , ۱۴۰۳
دانشجویان علوم پزشکی نیز می‌توانند بیمه تأمین‌اجتماعی شوند

 به گزارش رویداد جدید به نقل از روابط عمومی سازمان تأمین‌اجتماعی، دکتر میرهاشم موسوی، مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی در جلسه امضای تفاهم‌نامه با وزارت بهداشت، اظهار داشت: از همکاری و همراهی وزارت بهداشت و معاونت فرهنگی و دانشجویی این وزارتخانه در زمینه توسعه بیمه دانشجویان تشکر می‌کنیم. تفاهم‌نامه امروز گامی مهم در جهت توسعه و ترویج بیمه پایه در سطح کشور به عنوان یک حق همگانی است.

دکتر موسوی افزود: بسیاری از افراد جامعه امروز افسوس گذشته را می‌‎خورند که چرا در سنوات گذشته بیمه‌پردازی منظم نداشته‌اند و امروز فرصت تکمیل سوابق بیمه‌ای خود را از دست داده‌اند. با وجود درخواست‌های فراوان، مطابق قانون تأمین‌اجتماعی امکان احیای سوابق و بیمه‌پردازی برای سنوات قبل وجود ندارد. امروز اما این امکان برای دانشجویان فراهم شده تا بتوانند سنوات تحصیل خود را به سابقه بیمه تبدیل و در آینده از مزایای آن استفاده کنند.

مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی با اشاره به تکلیف حاکمیت برای توسعه بیمه‌های پایه، گفت: در مدت اخیر اقدامات و تلاش‌های زیادی برای توسعه بیمه پایه در سطح کشور انجام شده و توسعه بیمه پایه را به عنوان یک راهبرد اصلی دنبال می‌کنیم. درحال حاضر ۷۳ درصد جمعیت کشور تحت پوشش بیمه‌های پایه قرار دارند و سازمان تأمین‌اجتماعی بیش از ۵۰ درصد جمعیت را تحت پوشش دارد. امیدواریم با برنامه‌های مختلف بتوانیم بیمه پایه را برای تمامی مردم فراهم کنیم و بیمه دانشجویان یکی از برنامه‌های مهم سازمان تأمین‌اجتماعی در این زمینه است؛ طرحی که همچنان بخش قابل توجهی از مردم نسبت به مزایای آن اطلاع کافی ندارند. در چند ماه گذشته روند رو به رشد مطلوبی در بخش بیمه دانشجویی داشته‌ایم و میزان رشد بیمه دانشجویی در ۹ ماهه اخیر، نسبت به میزان رشد شش ماهه اول سال ۱۴۰۰ بیش از ۵ برابر شده است.

دکتر موسوی اطلاع‌رسانی در زمینه بیمه دانشجویی را در توسعه این بیمه ضروری دانست و گفت: بیمه پایه یکی از حقوق آحاد مختلف جامعه است و دانشجویان نیز با آگاهی نسبت به حقوق خود می‌توانند از این خدمت استفاده کنند. امیدواریم با امضای تفاهم‌نامه امروز زمینه استفاده هرچه بیشتر دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی از خدمات سازمان تأمین‌اجتماعی فراهم شود. در سال گذشته تفاهم‌نامه بیمه دانشجویی را با وزارت علوم داشتیم و امیدواریم در آینده نزدیک چنین تفاهم‌نامه‌ای نیز با دانشگاه آزاد اسلامی منعقد کنیم و تمامی دانشجویان بتوانند از خدمات بیمه تأمین‌اجتماعی استفاده کنند.

دکتر عباس شیراوژن، معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز در این جلسه گفت: دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی نسبت به سایر دانشجویان سنوات بیشتری را مشغول به تحصیل هستند و تحصیل آنها همراه با خدمت به بیماران است. این دانشجویان می‌توانند با استفاده از بیمه دانشجویی سازمان تأمین‌اجتماعی آینده روشنی را برای خود و خانواده‌شان ترسیم کنند. بیمه دانشجویی فرصتی است که سازمان تأمین‌اجتماعی برای دانشجویان عزیز فراهم کرده است و امیدواریم در حد بضاعت بتوانیم در زمینه توسعه این بیمه برای دانشجویان اقدام کنیم.

دکتر شیراوژن افزود: در حال حاضر حدود ۲۵۰ هزار دانشجو در دانشگاه‌های علوم پزشکی مشغول به تحصیل هستند و می‌توانند از بیمه دانشجویی استفاده کنند. برای تسهیل استفاده دانشجویان بویژه دانشجویان متاهل و همچنین دانشجویان نخبه بررسی و ارزیابی خواهیم کرد و در صورت امکان تسهیلاتی را با استفاده از ظرفیت‌های موجود برای برخورداری این عزیزان از بیمه دانشجویی فراهم خواهیم کرد.

مهرداد قریب، معاون بیمه‌ای سازمان تأمین‌اجتماعی نیز در این جلسه گفت: برای توسعه بیمه دانشجویی با نهادهای مختلف همکاری داریم و از تعامل سازنده و همراهی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت تشکر می‌کنیم. تفاهم‌نامه سال گذشته سازمان تأمین‌اجتماعی با وزارت علوم گام موثری در زمینه توسعه بیمه دانشجویی بود و امیدواریم با همکاری وزارت بهداشت تعداد بیشتری از دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی از خدمات بیمه تأمین‌اجتماعی استفاده کنند. بیمه دانشجویی با سه نرخ ۱۲ ، ۱۴ و ۱۸ درصد در اختیار دانشجویان متقاضی قرار دارد که می‌توانند یکی از نرخ‌ها را متناسب با خدمات مورد نیاز خود انتخاب کنند. با توجه به حداقل حقوق تعیین شده در سال ۱۴۰۱، حق بیمه قابل پرداخت برای نرخ ۱۲ درصد، ماهیانه مبلغ ۵۱۸ هزار تومان؛ برای نرخ ۱۴ درصد، ماهیانه ۶۰۴ هزار تومان و برای نرخ ۱۸ درصد، ماهیانه مبلغ ۷۷۷ هزار تومان خواهد بود. همچنین دانشجویان برای انعقاد قرارداد و تمامی مراحل استفاده از پوشش بیمه‌ای سازمان تأمین‌اجتماعی نیازی به مراجعه حضوری به شعب یا کارگزاری‌های تأمین‌اجتماعی ندارند و تمامی فرآیند‌ها از طریق سامانه خدمات غیرحضوری تأمین‌اجتماعی به نشانی es.tamin.ir انجام می‌شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره بیمه دانشجویان اینجا کلیک کنید.


-----
----------------