×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : پنج شنبه, ۳ خرداد , ۱۴۰۳
دریافت گواهی کشف معدن پلایای حاج علیقلی در دامغان

به گزارش رویداد جدید به نقل از روابط عمومی مجتمع پتاس خوروبیابانک، سید حسین شهامی مدیر مجتمع پتاس خور و بیابانک با بیان اینکه اولین دستاورد سال ۱۴۰۳ مجتمع پتاس به ثبت رسید، توضیح داد: مجتمع پتاس با بهره‌گیری از توانمندی‌های کارشناسان خود، در مدتی کوتاه، موفق به انجام مطالعات و اکتشاف تکمیلی در معدن پلایای حاج علیقلی شهرستان دامغان شد.

شهامی تصریح کرد: وسعت محدوده معدنی این منطقه که در استان سمنان، شهرستان دامغان واقع شده ۶۷۶ کیلومتر مربع و حجم ذخیره معدنی آن ۴۹۱ میلیون متر مکعب شورابه برآورد شده است.

وی ادامه داد: میزان ذخیره نهایی پتاس در این معدن ۳.۵ میلیون و ذخیره کلرید منیزیم ۳۶.۷۷ میلیون تن برآورد شده و این امکان را به وجود می‌آورد که ۵۰ هزار تن پتاس به ظرفیت تولید پتاس کشور اضافه شود و در کنار این میزان تولید سالیانه ۲ تا ۳ میلیون تن نمک صنعتی و ۹۰۰ هزار تن بیشوفیت (کلرید منیزیم ۶ آبه) تولید خواهد شد.

مدیر مجتمع پتاس خور و بیابانک در پایان خاطرنشان کرد: در حال حاضر، فراخوان جذب سرمایه گذار جهت اجرای عملیات اکتشاف تکمیلی، طراحی، تجهیز، آماده سازی و بهره برداری این معدن و طراحی، احداث و بهره برداری از کارخانه فرآوری (به ظرفیت تولید سالانه حداقل  ۵۰ هزار تن کلرید پتاسیم و محصولات جانبی دیگر) در حال برگزاری است.


-----
----------------